Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... timp de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

timp de odihna

Buna ziua. as dori sa stiu care este timpul de odihna dupa 8 ore de munca , timp in care eu nu pot fi chemat din nou la munca. Mentionez ca lucrez in ture de 8 ore, si mi sa intamplat sa ies din tura de 8 ore de noapte si sa fiu pus in grafic din nou dupa 8 ore adica schimbul 2. Multumesc .
Daca lucrati intr-un spital.aveti Contract Colectiv de Munca la nivel de ramura,la art 122(3)aveti stipulat:

Este considerat program in ture si activitatea 8 cu 16,avand obligatia desfasurarii activitatii de dimineata,de dupa amiaza si de noapte in decursul unei luni.

Fara sa cunosc ca lucrati intr-un spital v-am spus sa solicitati sa fiti programati prin rotatie,in fiecare dintre ture cate o saptamana In acest fel veti putea beneficia de cate 16 ore liber intre terminarea programului si inceperea activitatii. Asadar puteti sa solicitati in scris conducerii schimbarea programului de lucru cu respectarea art 122 din Contractul Colectiv de Munca!
VA MULTUMESC !!