Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pasaport fara buletin/certificat nastere
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pasaport fara buletin/certificat nastere

Am o situatie putin mai bizara...In iulie am aplicat pentru schimbarea numelui de familie..din motive personale...Locuiesc in Anglia de ceva ani si mi-a fost destul de greu sa vin in Romania sa fac aceasta cerere. Am plecat inapoi, imputernicind pe cineva sa poata ridica raspunsul...Am venit inapoi in vacanta si decizia inca nu a fost luata de Presedintele Judetean si am aflat ca este la el in mapa la semnat si mi s-a spus sa astept ca nu se poate face nimic desi eu trb sa plec inapoi si nu am mult timp disponibil. Azi, m-am trezit ca nu imi mai gasesc portofelul unde aveam pasaportul. Si, sunt blocata aici...M-ar interesa sa stiu daca pot face un pasaport in Romania fara buletin (pentru ca am domiciliu in Anglia) si fara certificat de nastere...bazat pe un act de la politie care sa dovedeasca ca am pierdut tot. Sau daca pot apela la cineva sa se grabeasca cu certficatul de nastere.
Sunati la un consulat roman sau luati legatura pentru a va face documente de calatorie temporare.
tgeorgescu, utilizator
Nu puteti calatori inapoi in Anglia pe baza unui -document de calatorie temporar-. In privinta deciziei de schimbare de nume va trebui sa asteptati. Daca se afla in mapa de semnat e clar ca nu mai dureaza prea multe zile. Puteti sa solicitati pentru inceput o carte de identitate provizorie de la serv. de evidenta, pe baza careia sa solicitati eliberarea certificatului de nastere. Daca locul de domiciliu coincide cu cel de nastere puteti solicita direct cartea de identitate. Fireste ca aceasta va fi eliberata tot pe vechiul nume. Daca ati renuntat la domiciliul din Romania si nu mai aveati buletin romanesc ci doar pasaport CRDS va trebui sa luati legatura cu cei de la pasapoarte.