Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... repartizare la sectia gresita a cererii de chemare in ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

repartizare la sectia gresita a cererii de chemare in judecata

Am formulat actiune, intemeiata pe OG 137/2000, privind discriminarea in procesul de selectie si recrutare.
Tribunalul mi-a repartizat cererea la Sectia Civila, insa evident ca ar fi trebuit sa ajunga la sectia de Litigii de Munca.
Mi-au si pus in vedere taxa timbru 20 lei (?!)
Cum conving instanta sa trimita cererea la un complet specializat litigii de munca??
Daca cererea dvs. are ca obiect acordarea de despagubiri atunci competenta revine judecatoriei sau tribunalului in functie de valoarea pretentiilor solicitate. Competenta nu apartine sectiei de conflicte de munca ci sectiei civile.

Prin Decizia nr. 10/2016, ÎCCJ a admis recursul în interesul legii declarat de Colegiul de conducere al Curţii de Apel Braşov şi, în consecinţă, stabileşte că:

”În interpretarea şi aplicarea dispoziţiilor art. 27 alin. (1) din Ordonanţa Guvernului nr. 137/2000 privind prevenirea şi sancţionarea tuturor formelor de discriminare, republicată, instanţa competentă să soluţioneze cererile pentru acordarea de despăgubiri şi restabilirea situaţiei anterioare discriminării sau anularea situaţiei create prin discriminare este judecătoria sau tribunalul, după caz, ca instanţe de drept civil, în raport cu obiectul învestirii şi valoarea acestuia, cu excepţia cererilor în care discriminarea a survenit în contextul unor raporturi juridice guvernate de legi speciale şi în care protecţia drepturilor subiective se realizează în faţa unor jurisdicţii speciale, cazuri în care cererile vor fi judecate de aceste instanţe, potrivit dispoziţiilor legale speciale”.
Utilizator0101 a scris:

cu excepţia cererilor în care discriminarea a survenit în contextul unor raporturi juridice guvernate de legi speciale şi în care protecţia drepturilor subiective se realizează în faţa unor jurisdicţii speciale, cazuri în care cererile vor fi judecate de aceste instanţe, potrivit dispoziţiilor legale speciale”.

????????????