Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Incadrare juridica corecta
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Incadrare juridica corecta

A, B si C aplica mai multe lovituri cu pumnii si piciaorele victimei X, care pana la urma decedeaza..prin expertiza se stabileste ca A a fost cel care a aplicat lovitura fatala (intr-o zona vitala)..pentru ce infractiune vor raspunde B si C ?
Buna seara
Art. 194 Vătămarea corporală daca si numai daca nu cumva se incadreaza la Art. 195 Lovirile sau vătămările cauzatoare de moarte
Dacă vreuna dintre faptele prevăzute în art. 193 şi art. 194 a avut ca urmare moartea victimei, pedeapsa este închisoarea de la 6 la 12 ani.
Este o chestiune de interpretare.
@rkinga198,

De art.194 nu poate fi vorba, dat fiind ca victima a decedat.
De art.195 poate fi vorba, doar daca se retine praeterintentia in latura subiectiva, caz in care participatia penala se va retine sub forma coautoratului.

Insa este posibil ca niciuna din variantele de mai sus sa nu fie corecte. Cand?

Daca atunci cand A aplica lovitura fatala, si moartea survine in momentul agresiunii si nu ulterior (conditie pentru art.195), se va retine coautorat la infractiunea de omor pentru B si C.