Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum recuperez actiunile dupa decesul tatalui??
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum recuperez actiunile dupa decesul tatalui??

am deschis succesiunea in urma tatalui dar am uitat sa mentionam actiunile pe care acesta le avea la o societate unde e majoritar statul...... cum procedam ??
Se poate face un supliment la certificatul de mostenitor.
Trebuie sa contactati notarul la care s-a dezbatut succesiunea si el ma indruma ce aveti de facut...de fapt el va rezolva problema.
Daca vi s-a eliberat certificatul de mostenitor, solicitati unul suplimentar privitor la actiuni. Se elibereaza de acelasi notar, competenta fiind exclusiva.
lilianaG a scris:

am deschis succesiunea in urma tatalui dar am uitat sa mentionam actiunile pe care acesta le avea la o societate unde e majoritar statul...... cum procedam ??

Foarte simplu. Mergeti la notarul unde ati dezbatut succesiunea si prezentati-i acele actiuni in original. Notarul va elibera un certificat suplimentar de mostenitor!
=D>
SUCCES!
Da, e simpla treaba.
Nu trebuie decat sa ajungeti la notar cu actiunile si stie el ce trebuie facut.

avocat Claudiu Lascoschi
Cred ca va referiti la dezbaterea succesiunii, iar nu la deschiderea acesteia! Deschiderea succesiunii se produce la data mortii autorului succesiunii ("de cujus")! Succesibilii au termen de 6 luni de la data mortii autorului succesiunii de a accepta, respinge, ori renunta "in favorem"! Daca este vorba de dezbatere a succesiunii, sunt de acord cu cele opinate de catre colegi! O singura precizare ar mai trebui facuta de catr dvs.! Actiunile sunt in forma materialializata, ori dematerializata? Este necesar si util la notarul public in vederea solicitarii eliberarii unui supliment la certif. de mostenitor! Mai multe detalii sunt necesare pt. a opina in concretum!