Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Inchidere firma - taxe finante
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Inchidere firma - taxe finante

Buna seara,
ma puteti ajuta cu un sfat?
ce se poate face in cazul unei firme cu 2 asociati care nu se mai inteleg?
Situatia este urmatoare:
- nu mai sunt angajati
- nu mai este activitate
- taxe de platit la finante in jur de 20.000 plus alti furnizori 5000 lei
- bunuri in firma cumparate cu factura in valoare probabil de 25 000-30 000 lei.
- probabil sediul social al firmei nici nu o sa mai fie pentru ca nu se mai poate plati chiria
in acest moment nu se pot achita datoriile nefiind bani.
Ce se poate face? se poate:
-1. radia?
2 lichida bunurile - daca da de unde se ia lichidator?
3 suspenda - ca fara activitate - insa in acest caz se mai pun penalizari ?

Exista si varianta sa se vanda bunurile de catre asociati si sa se achite datoriile? Sau aceste fiind cumparate pe firma nu se pot vinde?
Se poate face dizolvarea și lichidarea concomitentă a firmei, dar condiția este cea a regularizării datoriilor de către asociați.
bunurile firmei se pot vinde de catre asociati? ele au fost cumparate pe firma - insa ca sa fie vandute putem da factura pe ele? firma neavand un astfel de obiect de activitate - vanzare.