Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

Buna ziua ,
Va rog sa-mi spuneti care sunt pasi legali pentru pensionare limita varsta barbati , si anume
este angajatul unei asociatii ( privat ) , in luna iulie la implinirea varstei de 65 ani a depus dosaru de pensionare, a primit decizia de pensinare , problema este ca, cu acordul asociatiei isi continua activitatea , deci este angajat in continuare , specificatia respectiva a fost mentionata in cererea de pensionare prin bifarea unei rubrici < sunt asigurat >.
Intrebare : trebuie sa i se intocmeaca un nou contract de munca pe perioada determinata ?
s-au poate continua ativitatea cu contractul vechi ?
trebuie asociatia sa anunte fortele de munca ?
care este procedura in cazul acesta ?
Multumesc !
Din dosarul depus pentru pensionare face parte ca document si decizia emisa de angajator pentru incetarea CIM. Pentru a lucra in continuare este necesar a se incheia un nou CIM.