Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... posesie teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

posesie teren

In anul 2006 am cumparat o parcela de pamint arabil in suprafata de 1000 m in intravilanul localitatii in baza unei chitante de mina cu martori ,nu am putut cu acte pentru ca proprietarul nu detinea inca titlul de proprietate si aparuse zvon ca se va face o noua cadastrare .La primarie s-a infiintat noul birou de cadastru .Intrebarea mea este deoarece titlul este pe numele proprietarului iar terenul la registrul agricol este pe numele meu ,cum pot proceda sa intru in proprietatea terenului ?
faceti contract de vanzare cumparare .
Puteţi merge la un notar, să perfectaţi actul în formă autentică şi acel contract/act de dobândire va valora titlu de proprietate (notarul va face şi demersurile de întăbulare dacă există CF).
Contract vanzare cumparare in forma autentica,cadastru,intabulare
Cadastrul trebuie solicitat de proprietarul din titlu ?Acum se face cadastrarea gratuita !Eu pot avea avantajul cadastrarii ? adica daca marg la notar sa platesc adoar onorariul sau ? sau trebuie sa platesc separat cadastrare si notar ? Va multumesc !