Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... FUNCTIONARUL PUBLIC POATE FI CHEMAT DIN CONCEDIU ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

FUNCTIONARUL PUBLIC POATE FI CHEMAT DIN CONCEDIU LEGAL LA SERVICIU?CUM?

FUNCTIONARUL PUBLIC POATE FI CHEMAT LA SERVICIU DIN CONCEDIU DE ODIHNA? CARE ESTE BAZA LEGALA?
Statutul functionarilor publici(legea 188) nu cuprinde o asemenea dispozitiie insa avind in vedere art. 117 care arata ca aceasta lege se completeaza cu dispozitilwe codului muncii, inseamna ca reglementarea de acolo privind posibilitatea rechemarii salariatului din concediu se aplica si functionarilor publici cu conditia indeplinirii conditiilor cerute de Coedul muncii
Functionarul public poate fi rechemat din concediul de odihna in temeiul H.G. nr. 250/1992. Nu veti gasi in aceasta prevedere o referire strict la functionarii publici, dar la acest act normativ face trimitere O.G. nr. 6/2007, astfel cum a fost modificata prin O.G. nr. 9/2008.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic