Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

concediu fara plata

poate solicita un functionar concediu fara plata pe o perioada de 2 sau 3 ani, in cadrul aceleiasi instituii?
Conform statutului functionarului public modificat nu se mai poate lua concediu fara plata decat pe o perioada de 6 luni pt interese personale dar fara a presta activitati remunerate.
Puteti solicita concediu fara plata conform art. 25, alin. (1) si alin. (2) din HG nr. 250/1992, dispozitie legala aplicabila si functionarilor publici.
Va rog sa nu mai deschideti topicuri pe aceeasi tema punand alte intrebari.

ART. 25
(1) Salariatii din administratia publica, din regiile autonome cu specific deosebit si din unitatile bugetare au dreptul la concedii fara plata, a caror durata insumata nu poate depasi 90 de zile lucratoare anual, pentru rezolvarea urmatoarelor situatii personale:
a) sustinerea examenului de bacalaureat, a examenului de admitere in institutiile de invatamint superior, curs seral sau fara frecventa, a examenelor de an universitar, cit si a examenului de diploma, pentru salariatii care urmeaza o forma de invatamint superior, curs seral sau fara frecventa;
b) sustinerea examenului de admitere la doctorat, a examenelor de doctorat sau a tezei de doctorat, in cazul salariatilor care nu beneficiaza de burse de doctorat;
c) prezentare la concurs in vederea ocuparii unui post in alta unitate.
(2) Salariatii au dreptul la concedii fara plata, fara limita prevazuta la alin. (1), in urmatoarele situatii:
a) ingrijirea copilului bolnav in virsta de peste 3 ani, in perioada indicata in certificatul medical; in acest drept beneficiaza atit mama salariata, cit si tatal salariat, daca mama copilului nu beneficiaza, pentru aceleasi motive, de concediu fara plata;
b) tratamentul medical efectuat in strainatate pe durata recomandata de medic, daca cel in cauza nu are dreptul, potrivit legii, la indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca, precum si pentru insotirea sotului sau, dupa caz, a sotiei ori a unei rude apropiate - copil, frate, sora, parinte, pe timpul cit acestia se afla la tratament in strainatate - , in ambele situatii cu avizul obligatoriu al Ministerului Sanatatii.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

:offtopic:
@ruje

In Legea nr. 188/1999 privind Statutul functionarilor publici n-au existat si nu exista prevederi referitoare la concediul fara plata al functionarilor publici.
Gabriela Pintea a scris:

Puteti solicita concediu fara plata conform art. 25, alin. (1) si alin. (2) din HG nr. 250/1992, dispozitie legala aplicabila si functionarilor publici.
Va rog sa nu mai deschideti topicuri pe aceeasi tema punand alte intrebari.

ART. 25
(1) Salariatii din administratia publica, din regiile autonome cu specific deosebit si din unitatile bugetare au dreptul la concedii fara plata, a caror durata insumata nu poate depasi 90 de zile lucratoare anual, pentru rezolvarea urmatoarelor situatii personale:
a) sustinerea examenului de bacalaureat, a examenului de admitere in institutiile de invatamint superior, curs seral sau fara frecventa, a examenelor de an universitar, cit si a examenului de diploma, pentru salariatii care urmeaza o forma de invatamint superior, curs seral sau fara frecventa;
b) sustinerea examenului de admitere la doctorat, a examenelor de doctorat sau a tezei de doctorat, in cazul salariatilor care nu beneficiaza de burse de doctorat;
c) prezentare la concurs in vederea ocuparii unui post in alta unitate.
(2) Salariatii au dreptul la concedii fara plata, fara limita prevazuta la alin. (1), in urmatoarele situatii:
a) ingrijirea copilului bolnav in virsta de peste 3 ani, in perioada indicata in certificatul medical; in acest drept beneficiaza atit mama salariata, cit si tatal salariat, daca mama copilului nu beneficiaza, pentru aceleasi motive, de concediu fara plata;
b) tratamentul medical efectuat in strainatate pe durata recomandata de medic, daca cel in cauza nu are dreptul, potrivit legii, la indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca, precum si pentru insotirea sotului sau, dupa caz, a sotiei ori a unei rude apropiate - copil, frate, sora, parinte, pe timpul cit acestia se afla la tratament in strainatate - , in ambele situatii cu avizul obligatoriu al Ministerului Sanatatii.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

:offtopic:
@ruje

In Legea nr. 188/1999 privind Statutul functionarilor publici n-au existat si nu exista prevederi referitoare la concediul fara plata al functionarilor publici.

Scuze....ma gandeam la suspendarea functionarului public,art.95 din Legea 188/1999.Eu cred ca utilizatorul se referea la suspendare nu la concediu fara plata.
Ruje a scris:

..ma gandeam la suspendarea functionarului public,art.95 din Legea 188/1999.Eu cred ca utilizatorul se referea la suspendare nu la concediu fara plata.

Va rog sa-mi permiteti sa nu cred acelasi lucru. Utilizatorul a deschis alte doua topicuri despre suspendarea raporturilor de serviciu.
De altfel, concediul fara plata si suspendarea raporturilor de serviciu sunt doua chestiuni distincte, reglementate, fiecare, prin alt act normativ.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Sa inteleg ca HG 250/1992 nu se aplica functionarilor publici?