avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 863 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

concediu fara plata

poate solicita un functionar concediu fara plata pe o perioada de 2 sau 3 ani, in cadrul aceleiasi instituii?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 16:38, 30 Noiembrie 2009
camelusa a scris:

Sa inteleg ca HG 250/1992 nu se aplica functionarilor publici?

Nu-mi dau seama de ce ati inteles acest lucru. :)
Orice dispozitii din HG nr. 250/1992 care nu contravin dispozitiilor din Legea nr. 188/1999 sunt aplicabile si functionarilor publici.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendare contract de munca gildaaaa gildaaaa Am facut o cerere de suspendare contract de munca si nu mi s-a aprobat pe motiv ca POSTUL mi s-a transformat in functionar public. Functionarul public nu are ... (vezi toată discuția)
Concediu fără plată AlexandruV AlexandruV Bună seara, Lucrez într-o instituție bugetară și vreau să-mi iau concediu fără plată începând cu 1 ianuarie din motive personale. Cât timp pot ... (vezi toată discuția)
Concediu fara plata functionar public tuilleries tuilleries Buna ziua! Va rog sa ma indrumati in urmatoarea chestiune: va rog sa imi indicati articolul de lege in baza caruia un functionar public poate beneficia de ... (vezi toată discuția)