Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire-partaj succesoral - cota descendent
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire-partaj succesoral - cota descendent

buna seara

tatal meu a murit acum 1 an jumatate,mama a ramas in garsoniera,bun comun,eu am dreptul la casa?

si daca cumva a instrainat o fara sa spuna ca ma are pe mine mai pot avea dreptul sa cer despagubire
Da la ambele intrebari.
Daca garsoniera era bun comun al parintilor si dv sunteti unicul copil, aveti 50-50% cu mama. Daca vrea sa ramana cu garsoniera va trebui sa va dea o sulta (contravaloarea in bani a jumatate din imobil). Pentru toate acestea, va trebui sa dezbateti succesiunea dupa tatal dv. (un notar va poate ajuta)
Jumatate din garsoniera e a mamei, apoi cealalta jumatate care intra in masa succesorala se imparte intre dvs si mama, mama ia 1/4, dvs 3/4, astfel ca in final mama are 5/8, dvs 3/8 din garsoniera.
Conditia ca sa mosteniti e sa fi acceptat ( tacit sau expres) mostenirea in termen de 1 an de la decesul tatalui dvs.
@oana1920, in calitate de descendent al defunctului aveti drept la mostenirea legala, respectiv 3/4 din masa succesorala (nu din tot imobilul), insa dat fiind ca bunul a fost comun, in final va revine mai putin de jumatate din garsoniera, desigur daca nu exista un testament.
Daca exista un testament, va revine si mai putin. Trebuie sa discutati cu mama dvs.
:rtfm:Interventie moderator.
Am rugamintea de a nu mai deschide un nou topic pe aceeasi tema intrucat o astfel de practica incalca pct.3.3 din Regulament.
In situatia in care mai aveti intrebari suplimentare legate de acest subiect, aveti posibilitate sa folositi optiunea" raspunde".
Multumesc pentru intelegere.
Aveti mai jos raspunsurile primite :
gerberga a scris:

Nimeni nu poate fi obligat sa ramana in indiviziune, dvs putand solicita oricand partajul bunului.

Cotele depind de calitatea bunului, in sensul daca acesta a fost bun comun al tatalui impreuna cu mama sau doar al tatalui dvs.

Va puteti interesa la cadastru si la primarie despre situatia acestui imobil.

Daca s-a facut vreun act de dispozitie el va putea fi revocat in masura necesara intregirii rezervei dvs succesorale in calitate de fiica (mostenitor rezervatar).

danpopescu2011 a scris:

In calitate de descendent in concurs cu mama dvs.(sot supravietuitor) aveti dreptul la 3/4 din mostenire[Art.975(3)NCC]. Daca mama nu vrea sa dezbata succesiunea trebuie sa o dati in judecata.Daca garsoniera a fost instrainata fara dezbaterea succesiunii si fara despagubirea dvs. solicitati anularea in instanta a contractului de vanzare-cumparare.

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
daca mama dvs nu vrea sa dezbateti succesiunea si sa iesiti din indiviziune atunci va puteti adresa instantei de judecata pentrU
1. Constatarea deschiderii succesiunii,
2. Stabilirea mostenitorilor si a cotelor,
3. Stabilirea masei succesorale si a valorii acesteia.
4. Iesirea din indiviziune.
Cotele sunt:
a. Daca acea garsoniera esre cumparata de parinti in timpul casatoriei mama are 5/8 din intreg bunul si dumneavoastra 3/8.
b. Daca bunul este cumparat de tatal dumneavoastra inainte de casatoria cu mama dumneavoastra atunci dumneavoastra aveti 3/4 si mama 1/4.

Atentie, inainte de aintreprinde orice actiune va trebui sa va ganditi daca mama dumneavoastra are unde sa stea.

oana1920 a scris:

mama nu vrea sa mi dea partea din garsoniera/ce pot face?

adisan a scris:

Dacă partea dvs vi se cuvine ca urmare a moștenirii după tată trebuie să solicitați deschiderea succesiunii.

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Solicitati in instanta dezbaterea succesiunii si iesirea din indiviziune.
Mama are de unde sa va dea banii?
Daca nu, unde va sta?

oana1920 a scris:

nu are de unde sa dea banii,nu are decat garsoniera unda sta
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
mama nu are bani sa mi dea partea din garsoniera,si nu are nici alta casa ,mai pot sa mi cer partea?