avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1011 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Varsta la care un copil poate lua o decizie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Varsta la care un copil poate lua o decizie

- baiatul meu are 19 ani , prietena lui are 16 ani si a ramas insarcinata , niciunul nu vrea sa renunte la copil , amindoi sint liceeni . _ intrebare - in cazul in care parintii fetei s-ar ipotrivi , casatoriei s-au convituiri impreuna a accestora , fata ar putea sa aiba dreptul de a lua o decizie ?
Cel mai recent răspuns: ciocoflender007 , utilizator 07:57, 17 Septembrie 2016
Joha a scris:


Bineinteles, acesta este punctul meu de vedere si doresc ca domnisoara in cauza peste ani sa nu ajunga la provebialul : da i romanului mintea de pe urma!
Minte in toate si masura!


Sa stiti ca mai toate femeile care divorteaza s-au maritat dupa ce erau majore si afirma cam la fel...
Nu varsta este vitala pentru ca o relatie sa dainuie peste ani si ani...
Unii afirma ca, casatorie este o loterie...
Deci...daca e loterie...

Dupa parerea mea fiecare persoana este libera sa faca ceea ce constitutia ii permite sa faca...

Societatea actuala poate ca a ajuns atat de dezvoltata si pentru ca femeile nasteau foarte tinere in trecut...

In ziua de astazi exista tendiinta ca femeia sa se marite la o varsta cand nici nu se mai stie daca mai poate face copii...si nu este bine nici asa...
Ba mai mult chiar, multiplele probleme cu copii autisti par sa aiba ca izvor al problemei varsta mamei care poate constitui un risc...

Nu cred ca e nimeni in masura sa aprecieze mai bine ce are de facut decat persoana in cauza...
Ultima modificare: Joi, 15 Septembrie 2016
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Exact...nu vad de ce o luati atat de personal....
aici nu se vorbea de casatorie ci de nasterea unui copil pe perioada minoratului..ceea ce va poate spune orice psiholog ca nu este cel mai benefic lucru!
Si zic daca majorele, unele dintre ele regreta..dar cele minore......
Asa cum am spus, e decizia domnisoarei si repet ce am spus Minte usoara si masura in toate!
eu inchei aici pentru ca nu e decizia mea si nici a dvs si cred ca discutia pica in altceva..eu vad din perspectiva unei femei si mame de fete dvs din alta perspectiva....
Nu cred ca ati inteles esenta la ce am zis.

Loteria este baza si nu mintea domnisoarei sau a doamnelor...referitor la durata relatiei...

Eu nu discut in acest caz ce e bine sau rau deoarece e vorba de un fapt care s-a intamplat.
Din moment ce este gravida ea are dreptul de a decide si nimeni altcineva daca sa faca sau nu avort.

Minora poate convietui impreuna cu prietenul ei.
Doi copii care mai fac un copil. E tragic sa iti pierzi tineretea astfel, sa renunti la studii si la tot viitorul doar pentru sex. Faceti sex cat vreti dar fiti responsabili, exista si mijloace anticonceptionale. 16 ani insemna minor, deci inca decid parintii. Si peste 1 an o sa ramana din nou gravida si apoi peste un an din nou si din nou ... ca e tanara si apoi el isi va face bagajele si va pleca. Fara bani, fara scoala, fara slujbe din ce vor trai?
Articolul 272 privind varsta matrimoniala stipuleaza: "(1) Casatoria se poate incheia daca viitorii soti au implinit varsta de 18 ani. (2) Pentru motive temeinice, minorul care a implinit varsta de 16 ani se poate casatori in temeiul unui aviz medical, cu incuviintarea parintilor sai sau, dupa caz, a tutorelui si cu autorizarea instantei de tutela in a carei circumscriptie minorul isi are domiciliul. In cazul in care unul dintre parinti refuza sa incuviinteze casatoria, instanta de tutela hotaraste si asupra acestei divergente, avand in vedere interesul superior al copilului. (3) Daca unul dintre parinti este decedat sau se afla in imposibilitate de a-si manifesta vointa, incuviintarea celuilalt parinte este suficienta. (4) De asemenea, in conditiile art. 398, este suficienta incuviintarea parintelui care exercita autoritatea parinteasca. (5) Daca nu exista nici parinti, nici tutore care sa poata incuviinta casatoria, este necesara incuviintarea persoanei sau a autoritatii care a fost abilitata sa exercite drepturile parintesti".

Alte discuții în legătură

Am 20 de ani si am lasat gravida o minora de 14 ani bossssssss bossssssss am 20 de anii am lasat gravida o minora de 14 ani parinti stiu nu au nimik impotriva nostra ai mei nici ai iei fata ieste mutata la mine ce pot pati pot face ... (vezi toată discuția)
Eu am 17 ani și iubita mea are 16, ne putem cununa civil? Daniel lungu Daniel lungu Eu am 17 ani și iubita mea are 16 ne putem cununa civil chear daca amândoi sunt minori (vezi toată discuția)
Casatorie cu o minora OVYBUB OVYBUB Buna ziua De cateva luni stau cu o minora care a inplinit varsta de 16 ani in aprilie eu em 22 ani. Si vreau sa ma casatoresc cu ea se poate cu acordul ... (vezi toată discuția)