Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Poate dirigintele de santier sa fie angajatul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Poate dirigintele de santier sa fie angajatul BENEFICIARULUI?

Lucrez la o companie care desfasoara ample lucrari de investitie in calitate de BENEFICIAR, bineinteles cu firme autorizate de constructii. Datorita volumului mare de lucrari se doreste angajarea unui diriginte de santier full time.
Permite legea acest lucru?

Sunt parti care sustin ca acesta poate fi doar angajat ca parte externa: persoana fizica sau juridical. Este adevarat?

Va multumesc.
Legea nr.10/1995
Art. 13. - (1) Verificarea proiectelor privind respectarea reglementarilor tehnice referitoare la cerintele fundamentale aplicabile se efectueaza de catre specialisti verificatori de proiecte atestati pe domenii/subdomenii si specialitati, altii decat specialistii elaboratori ai proiectelor. Verificatorul de proiect atestat nu poate verifica si stampila proiectele intocmite de el, proiectele la a caror elaborare a participat sau proiectele pentru care, in calitate de expert tehnic atestat, a elaborat raportul de expertiza tehnica.
(2) Se interzice utilizarea proiectelor tehnice si a detaliilor de executie, neverificate in conditiile alin. (1) coroborat cu prevederile art. 5 alin. (2).
(3) Verificarea calitatii lucrarilor executate pentru realizarea constructiilor si a interventiilor la constructiile existente, pentru care se emit, in conditiile legii, autorizatii de construire sau de desfiintare, este obligatorie si se efectueaza de catre investitori prin diriginti de santier autorizati, angajati ai investitorilor si prin responsabili tehnici cu executia autorizati, angajati ai executantilor.
......

De asemenea, potrivit prevederilor art. 21 lit.d din Legea nr. 10/1995 privind calitatea în construcţii, investitorii, persoane fizice sau juridice, au obligaţia de asigura verificarea execuţiei corecte a lucrărilor de construcţii prin diriginţi de specialitate sau agenţi economici de consultanţă specializaţi, pe tot parcursul lucrărilor.

"Dirigintele de şantier, este autorizat de Inspectoratul de Stat în Construcţii - I.S.C., în condiţiile legii, să desfăşoare activitatea de dirigenţie de şantier şi este angajat de către investitor/beneficiar, cu obligaţii privind asigurarea verificării execuţiei corecte a lucrărilor de construcţii, pe tot parcursul lucrărilor. "
[ link extern ]