avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1401 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare contract munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare contract munca

Buna ziua,
Am cateva intrebari legate de incetarea contractului de munca si am rugamintea sa imi transmiteti opinia dumneavoastra precum si baza legislativa.

1. O salariata are contract de munca pe perioada determinata, incetare pe 15.09.2016. Salariata a fost gravida si a nascut in luna August. Cum se procedeaza cu incetarea CIM (se poate incheia CIM?, ce acte se pregatesc?):

a) in cazul in care mai este in concediu medical (certificatul de CM a fost emis pentru perioada 01.09.2016- 30.09.2016)

b) concediu medical s-a incheiat pe 31.08.2016 si incepand cu 01.09.2016 contractul a fost suspendat pentru crestere si ingrijire copil

2. O salariata are contractul suspendat pentru crestere si ingrijire copil. In septembrie 2016 angajatorul isi inceteaza activitatea (societatea se lichideaza). Ce se intampla cu contractul salariatei? Ce acte se pregatesc? Cand se pregatesc / dateaza actele (in functie de data lichidarii)? Ii este afectata in vreun fel indemnizatia de la stat?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Maria Adriana Marinescu , Consultant resurse umane 20:18, 16 Septembrie 2016
1. O salariata are contract de munca pe perioada determinata, incetare pe 15.09.2016. Salariata a fost gravida si a nascut in luna August. Cum se procedeaza cu incetarea CIM (se poate incheia CIM?, ce acte se pregatesc?):

a) in cazul in care mai este in concediu medical (certificatul de CM a fost emis pentru perioada 01.09.2016- 30.09.2016)

b) concediu medical s-a incheiat pe 31.08.2016 si incepand cu 01.09.2016 contractul a fost suspendat pentru crestere si ingrijire copil

C.i.m. inceteaza de drept la data expirarii perioadei pentru care a fost incheiat , 15.09.2016, chiar daca salariata se afla in concediu medical.

Art.49 C.mun.
...
(5) De fiecare data cand in timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauza de incetare de drept a contractului individual de munca, cauza de incetare de drept prevaleaza. .....

Art.50 C.mun.
Contractul individual de munca se suspenda de drept in urmatoarele situatii:
a) concediu de maternitate;
b) concediu pentru incapacitate temporara de munca;
.....


2. O salariata are contractul suspendat pentru crestere si ingrijire copil. In septembrie 2016 angajatorul isi inceteaza activitatea (societatea se lichideaza). Ce se intampla cu contractul salariatei? Ce acte se pregatesc? Cand se pregatesc / dateaza actele (in functie de data lichidarii)? Ii este afectata in vreun fel indemnizatia de la stat?


C.i.m. inceteaza in baza art.65 C.mun.

La incetarea c.i.m. se va elibera:
- decizia de incetare a c.i.m.
- adeverinta de vechime
- adeverinta de somaj
multumesc frumos!=D>

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incetare c.i.m. pensie de invaliditate gr.ii mary2015 mary2015 Buna ziua ! Un salariat aflat in concediu medical inca de la inceputul anului ,a prezentat astazi , 24.08.2016 decizia medicala privind ... (vezi toată discuția)
Concediere disciplinara in concediu prenatal MateiMadalina MateiMadalina Avand in vedere faptul ca sunt angajata pe perioada nedeterminata si ma aflu de 30 de zile in concediu prenatal,pot fi concediata(fara vreo legatura cu starea ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil eu1983 eu1983 Buna ziua , Ce se intampla daca o angajata are contract pe perioada determinata , este in concediu de crestere copil cu durata de 2 ani si cim se termina cand ... (vezi toată discuția)