Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare contract munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare contract munca

Buna ziua,
Am cateva intrebari legate de incetarea contractului de munca si am rugamintea sa imi transmiteti opinia dumneavoastra precum si baza legislativa.

1. O salariata are contract de munca pe perioada determinata, incetare pe 15.09.2016. Salariata a fost gravida si a nascut in luna August. Cum se procedeaza cu incetarea CIM (se poate incheia CIM?, ce acte se pregatesc?):

a) in cazul in care mai este in concediu medical (certificatul de CM a fost emis pentru perioada 01.09.2016- 30.09.2016)

b) concediu medical s-a incheiat pe 31.08.2016 si incepand cu 01.09.2016 contractul a fost suspendat pentru crestere si ingrijire copil

2. O salariata are contractul suspendat pentru crestere si ingrijire copil. In septembrie 2016 angajatorul isi inceteaza activitatea (societatea se lichideaza). Ce se intampla cu contractul salariatei? Ce acte se pregatesc? Cand se pregatesc / dateaza actele (in functie de data lichidarii)? Ii este afectata in vreun fel indemnizatia de la stat?

Multumesc
1. O salariata are contract de munca pe perioada determinata, incetare pe 15.09.2016. Salariata a fost gravida si a nascut in luna August. Cum se procedeaza cu incetarea CIM (se poate incheia CIM?, ce acte se pregatesc?):

a) in cazul in care mai este in concediu medical (certificatul de CM a fost emis pentru perioada 01.09.2016- 30.09.2016)

b) concediu medical s-a incheiat pe 31.08.2016 si incepand cu 01.09.2016 contractul a fost suspendat pentru crestere si ingrijire copil

C.i.m. inceteaza de drept la data expirarii perioadei pentru care a fost incheiat , 15.09.2016, chiar daca salariata se afla in concediu medical.

Art.49 C.mun.
(5) De fiecare data cand in timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauza de incetare de drept a contractului individual de munca, cauza de incetare de drept prevaleaza. .....

Art.50 C.mun.
Contractul individual de munca se suspenda de drept in urmatoarele situatii:
a) concediu de maternitate;
b) concediu pentru incapacitate temporara de munca;
.....

2. O salariata are contractul suspendat pentru crestere si ingrijire copil. In septembrie 2016 angajatorul isi inceteaza activitatea (societatea se lichideaza). Ce se intampla cu contractul salariatei? Ce acte se pregatesc? Cand se pregatesc / dateaza actele (in functie de data lichidarii)? Ii este afectata in vreun fel indemnizatia de la stat?

C.i.m. inceteaza in baza art.65 C.mun.

La incetarea c.i.m. se va elibera:
- decizia de incetare a c.i.m.
- adeverinta de vechime
- adeverinta de somaj
multumesc frumos!=D>