Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... ADRESA E-MAIL DUBLATA DE UN IMPOSTOR
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

ADRESA E-MAIL DUBLATA DE UN IMPOSTOR

Adresa electronica a unei societati ce este chiar numele societatii este dublata adaugandu-se un simplu punct in titulatura de catre un impostor si este folosita de catre acesta pentru diferite diversiuni ce aduc prejudicii societatii.
Este abilitat Parchetul sa cerceteze o plangere cu acest obiect si CINE are baza logistica necesara sa descopere cine este impostorul ?
Dvs puteti face plangere penala impotriva "persoanei" insa trebuie sa si demonstrati ca foloseste acea adresa in scopul inducerii in eroare a persoanelor si ca are si anumite beneficii! Ceea ce este foarte greu de demonstrat!
Imaginati-va ca sunt milioane , zeci de milioane de utilizatori ...ce ar insemna ca nu avem voie sa ne facem anumite adrese de mail? Tocmai de aceea este posibila folosirea de "." , "_" , precum si alte caractere!
B-)
MIHAI GRIGORE a scris:

Dvs puteti face plangere penala impotriva "persoanei" insa trebuie sa si demonstrati ca foloseste acea adresa in scopul inducerii in eroare a persoanelor si ca are si anumite beneficii! Ceea ce este foarte greu de demonstrat!
Imaginati-va ca sunt milioane , zeci de milioane de utilizatori ...ce ar insemna ca nu avem voie sa ne facem anumite adrese de mail? Tocmai de aceea este posibila folosirea de "." , "_" , precum si alte caractere!
B-)

Demonstratia se poate face mai ales ca am luat "legatura" cu dublura si se incearca un fel de santaj pentru a renunta la adresa care este clar numele in extenso al unei publicatii.
Adresati-va organelor de cercetare penala (politie sau parchet) cu o plangere penala. Si poate realizati impreuna un flagrant. Este mai simplu asa....si se mai alege si cu infractiunea de santaj.
In ce fel sustineti ca va santajeaza?

Plangere penala aveti dreptul de a depune daca invocati motive intemeiate pe o infractiune, dar santaj e posibil sa nu fie, cel nu putin in sensul legii penale.

avocat Claudiu Lascoschi
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat