avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... ADRESA E-MAIL DUBLATA DE UN IMPOSTOR
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

ADRESA E-MAIL DUBLATA DE UN IMPOSTOR

Adresa electronica a unei societati ce este chiar numele societatii este dublata adaugandu-se un simplu punct in titulatura de catre un impostor si este folosita de catre acesta pentru diferite diversiuni ce aduc prejudicii societatii.
Este abilitat Parchetul sa cerceteze o plangere cu acest obiect si CINE are baza logistica necesara sa descopere cine este impostorul ?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 12:24, 25 August 2009
Dvs puteti face plangere penala impotriva "persoanei" insa trebuie sa si demonstrati ca foloseste acea adresa in scopul inducerii in eroare a persoanelor si ca are si anumite beneficii! Ceea ce este foarte greu de demonstrat!
Imaginati-va ca sunt milioane , zeci de milioane de utilizatori ...ce ar insemna ca nu avem voie sa ne facem anumite adrese de mail? Tocmai de aceea este posibila folosirea de "." , "_" , precum si alte caractere!
B-)
MIHAI GRIGORE a scris:

Dvs puteti face plangere penala impotriva "persoanei" insa trebuie sa si demonstrati ca foloseste acea adresa in scopul inducerii in eroare a persoanelor si ca are si anumite beneficii! Ceea ce este foarte greu de demonstrat!
Imaginati-va ca sunt milioane , zeci de milioane de utilizatori ...ce ar insemna ca nu avem voie sa ne facem anumite adrese de mail? Tocmai de aceea este posibila folosirea de "." , "_" , precum si alte caractere!
B-)

Demonstratia se poate face mai ales ca am luat "legatura" cu dublura si se incearca un fel de santaj pentru a renunta la adresa care este clar numele in extenso al unei publicatii.
Adresati-va organelor de cercetare penala (politie sau parchet) cu o plangere penala. Si poate realizati impreuna un flagrant. Este mai simplu asa....si se mai alege si cu infractiunea de santaj.
In ce fel sustineti ca va santajeaza?

Plangere penala aveti dreptul de a depune daca invocati motive intemeiate pe o infractiune, dar santaj e posibil sa nu fie, cel nu putin in sensul legii penale.

avocat Claudiu Lascoschi
Ultima modificare: Marți, 25 August 2009
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acuzatie de abuz sexual adutzza adutzza Buna ziua , de 2 zile am aflat ca sunt acuzat ca am abuzat sexual acum 3-4 luni o fosta angajata si ca daca nu cedez unui santaj pus la cale de anumite ... (vezi toată discuția)
Minoră, aș vrea să depun o plângere penală. pot face asta fără să afle părinții? Andreeamaris03 Andreeamaris03 Sunt santajata de aproape un an de zile de catre un băiat. Acesta ma santajeaza cu poze intime care au fost trimise de mine catre el. Părinții mei nu stiu ... (vezi toată discuția)
Cum pot rezolva un santaj? Teresza Teresza [quot]Acum 2 ani,am avut o relatie cu un baiat .Fiind la varsta de 13 ani si nestiind cum sta treaba cu interentul , acesta m-a prostit convigandu-ma sa ma ... (vezi toată discuția)