Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

Buna ziua!

Fosta sotie trebuie sa-mi plateasca pensie alimentara din anul 2014. I-am facut plangere penala si am reusit a recuperez 1100 lei.E si in executare silita. Dar nu vrea sa se angajeze deloc. Politia mi-a spus ca in acest caz degeaba ii fac plangere penala pentru ca daca nu lucreaza se da NUP. Nu stiu cum sa procedez. Imi puteti da un sfat.?
Va multumesc.
faceti-i in continuare plangeri penale si apoi, daca e cazul, plangere impotriva solutiei date de procuror.
(4) În cazul soluţiilor de clasare ori de renunţare la urmărire, plângerea se face în termen de 20 de zile de la comunicarea copiei actului prin care s-a dispus soluţia.

Nu ar trebui sa se claseze usor, nu e de ajuns sa nu fie angajata, ci sa dovedeasca ca a cautat si nu a gasit , sa isi dovedeasca buna credinta, sa plateasca in natura, in bani cat are etc, etc
Multumesc foarte mult
Este dificil de dovedit reaua credință pentru această infracțiune.