Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... recuperare cheltuieli de judecata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

recuperare cheltuieli de judecata

am avut "calitatea" de parat intr-un proces civil , am invocat exceptii si am facut cerere reconventionala ptr care am platiti taxe de timbru
cheltuielile mele sunt onorariu avocatului plus taxele de timbru ptr cererea reconventionala
am castigat procesul ptr ca s-au admis exceptiile
s-a respins cererea de chemare in judecata si cererea reconventionala ( exceptia fiind lipsa calitati procesuala a reclamantilor)
am cerut plata cheltuielilor de judecata in cererea reconventionala ( la care am spus mai sus nu a fost admisa)
in acest caz sunt sanse sa imi recuperez cheltuielile de judecata , exceptand cheltuielile ptr taxe de timbru ptr cererea reconventionala?
Probabil veti putea recupera partial cheltuielie privind onorariul de avocat. Partea adversa poate formula cerere reconventionala cu privire la propriile cheltuieli si probabil instanta va compensa sumele.

Avand in vedere ca ati castigat in cererea introductiva si ati pierdut in cererea reconventionala, nu cred ca veti recupera onorariul de avocat.
Puteti recupera cheltuielile de judecata doar in cauzele in care ati casitgat,daca nu le-ati cerut prin cererea initiala puteti formula separat actiune in pretentii in termen de 3 ani de cand au ramas definitive hotararile in care ati casitgat.