Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sanctiune
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sanctiune

Buna ziua,

Este sanctionat angajatorul care a acordat o suma de bani in avans salariatului sau si apoi o retine din salariul acestuia ? Daca da , care sunt sanctiunile ?
Multumesc anticipat !
Deja nu mai vorbim despre un avans la salariu in sensul cunoscut ,ci despre un "imprumut ",pe care firma il acorda unui angajat ,asadar firma crediteaza angajatul pentru o perioada de timp stabilita prin intelegerea partilor.. Este o practica ,la urma urmei patronul poate dispune de veniturile sale dupa cum doreste ,atata timp cat nu faulteaza fiscul adica daca nu produce evaziune. Ca recomandare, angajatul sa restituie suma esalonat asa cum v-ati inteles dar nu prin retinere pe stat ci prin casieria unitatii !
ContSters400311, utilizator
Salariul, sporurile si diurna(cand e cazul) se platesc prin banca , in contul salariatului. Se poate astfel sa se retina rata stabilita(deci sa ii se vireze mai putin suma stabilita ca si rata) si sa se faca dispozitie de incasare de la salariat ? ar fi in regula asa? multumesc !