Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Apel sentinta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Apel sentinta

In cazul in care un salariat (reclamant) a atacat in instanta o decizie de desfacere cim iar aceasta prin sentinta a dispus respingerea reintegrarii pe postul detinut anterior concedierii, solicitata de reclamant si plata de catre parat a cheltuielilor de judecata, cu apel - poate paratul sa apeleze sentinta in sensul respingerii platii cheltuielilor de judecata? Care este baza legala?
Nu aveti nici o baza legala ,formulati apel si in cazul in care aveti castig de cauza fiind admis apelul dvs nu o sa mai datorati nici cheltuielile de judecata.Deoarece ati pierdut la judecata in fond instanta v-a obligat si la plata chelt de judecata solicitate de partea adversa,
Baza legala ptr.apel o constituie art.466-482 NCPC,invocati motivele de fapt si de drept ptr.care sunteti nemultumit de hotararea instantei de fond.
Speta este urmatoarea:
Angajatul a demisionat iar in perioada de preaviz i s-a desfacut disciplinar cim. Angajatul a dat in judecata societatea, instanta a anulat decizia societatii de desfacere a cim dar nu a dispus, asa cum ceruse angajatul, reintegrarea pe postul avut anterior concedierii, cu cheltuieli de judecata pentru parat (societate). Care ar fi motivele de fapt si de drept pentru ca in apel, parata sa solicite neplata cheltuielilor de judecata acordate in prima instanta reclamantului?

Dacă contestați doar cheltuielile de judecata nu aveți șanse reale.

Probabil ca e vorba de onorariu de avocat.
Cat a fost?
Din cele prezentate rezulta ca,parata(societatea) a cazut in pretentii,cel putin partial,cu privire la anularea deciziei de desfacere a cim asa ca nu prea sunt sanse ptr.cheltuielile de judecata.