Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizie concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizie concediere

Buna ziua,

Acum ceva timp am primit preavizul de concediere prin posta . Preavizul a inceput sa curga din momentul receptiei plicului.
Ulterior dupa perioada de preaviz am primit prin posta decizia de concediere (- plic recomandat cu confirmare primire) in 2 exemplare si fara nr de inregistrare, ,fara semnaturi , era in alb . Mi-a spus sa semenez si sa trimit inapoi pt a inregistra la ITM si apoi voi primi 1 exemplar.
De atunci nu am mai primit nimic.chiar daca am sunat la firma . Ce pot face?
clio, in mare ai dreptate, doar in ce priveste actele aditionale am o remarca, aceste fiin dacte in care semnatura inseamna acordul partilor, cred ca ele se pot semna intai de catre angata , binenteles daca contine toate mentiunile necesare, ca sa stie ce anume semneaza.
draga grace, da-mi voie sa-ti spun din experienta ca este muuult mai bine ca salariatul sa semneze ultimul.

ptr ca el trebuie sa stie ce semneaza.

daca este vorba de o marire de salariu :ban: cum sa semneze inainte salariatul cand el nu stie cam care ar fi suma propusa? ptr ca, zau, poate sa si-o fureeeeeeee..... :hammer: rau de tot

:offtopic:

pai nu ma gfandesc ca actul aditional are spatii necompletate :D
este clar ca asa nu semnezi :stunned: :)
dar daca s-a completat tot ce rtebuie in acela act, atunci nu vad problema semnarii intai de catre angajat.
dar de inlocuire de suma de salarii ai auzit.

adica: suma pusa frumos, de PC-u, listat, ajunge la angajator care avea alte ganduri si care, cu o manevra subtila taie suma, pune alta si semneaza linga. pe toate cele 3 minunate exemplare

si a fost doar un exemplu scurt
ups, se poate dar orice modificare rebuie semnata de ambele parti, nu? Macar ITM ar trebui sa sesizeze aceasta inadvertenta ;)