Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... terenul din jurul blocului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

terenul din jurul blocului

Locuiesc la et.1 .Dedesubtul balconul meu se afla geamul "uscatorului".Este corect ca un vecin ce locuieste pe celalalt tronson sa-si amenajeze masuta cu scaune,sa sudeze tevi pentru a-si face umbrar cu iedera sub balconul meu?
La o primă vedere, nu pare porect. Acum, depinde cine este proprietarul terenului cu pricina? Este terenul cotă parte a tuturor proprietarilor sau al său personal? (foloseşte doar el, sau l-a făcut pentru toată lumea?)

(la blocurile noi, unii constructori dezmembrează o parte de teren, pe motiv să vândă odată cu parterul şi o grădinuţă, altfel n-ar putea încasa preţ mare pe parter...este un bloc nou? că dacă e vechi, cel mai probabil terenul e cotă parte a tuturor)
Nicoleta Silvia Hulpus, Consilier juridic
Nu.