Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua De curand am cumparat un apartament la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua De curand am cumparat un apartament la parterul unui ...

Buna ziua
De curand am cumparat un apartament la parterul unui bloc din 76, iar zilele trecute am fost la administrator sa l intreb unde as putea sa-mi tin si eu o bicicleta si a spus ca nu am unde ca apartamentul meu nu are boxa la subsol, cu toate ca acele boxe nu cred ca sunt trecute la vreun apartament, cred ca e spatiu comun si nici macar nu am acces acolo ca e pusa usa cu lacat, acolo exista vreo 8 boxe din care sunt ocupate 4, iar la parter lipit de apartamentul meu exista un uscator unde a zis de asemenea ca nu am acces ca isi tine femeia de serviciu matura si tine el saci cu peturi, l am intrebat si daca pot sa ma ocup de gradina din fata geamului meu unde sunt niste balarii si iarba mare si a zis ca nu am voie sa fac nimic. La celelalte scari caci sunt 3, oamenii isi tin tot felul de lucruri, au flori, au chiar si o masuta cu scaune, dar mie nu mi da voie sa fac nimic Oare cui sa ma adresez? sau ce as putea sa fac in acest caz?
Multumesc anticipat
Crina P, utilizator
Conform dispozitii speciale ISU nu permite depozitarea de bunuri persoanle in partea comuna de condominiu
Terenul din jurul imobilelor de locuit in comun de regula reprezinta domeniul public
Pentru a indeparta situatiile des intalnite cand locatarii inteleg sa utilizeze fara forme legale spatiul din jurul blocului de locuit in comun,,infiintand gradini personale,ingradiri si /sau suporturi de rufe sau gratare s-a dispus prin HCLM ca terenul din jurul condominiilor nu poate fi utilizat de catre locatari,