avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 244 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Am o problema cu vecinii de bloc! Am ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Am o problema cu vecinii de bloc! Am achizitionat ...

Buna ziua,
Am o problema cu vecinii de bloc! Am achizitionat in 2020 o garsoniera la parterul unui bloc din Constanta, locuinta inchiriata cu contract anaf. in fata locuintei , in limitele apartamentului, era deja ingradita o mica gradinita de flori cu un gard de 1.5m din sarma si asigurat cu lacat ( zona este langa tabara de tigani din zona si deja apartamentul a fost spart de 2 ori!!) Vecinul de la etajul 2 care are in exteriorul blocului si deasupra scarilor de intrare in imobil, si-a aruncat chilotii murdari ca sa-i dau cheia de la lacat, atunci am desfiintat lacatul !! Acum am am pus pe o parte a gardului o plasa textila de protectie, care deja a iscat polemici in randul vecinilor. Ce ma sfatuiti sa fac?? Multumesc mult pentru sfaturi si ajutor, sunteti minunati! O zi frumoasa!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 16:52, 19 Mai 2023
Conform dispozitii in vigoare in Municipiul Constanta,terenul din jurul imobilelor de locuit in comun apartin domeniului public care nu poate fi utilizat de catre cetateni decat cu acodul autoritatii publice locale
Mai mult noua conducere a primariei a interzis cu desavarsire loctarilor sa mai amenajeze ,sa planteze flori in zona aferenta blocurilor de locuit in comun
Nici vecinul si nici dv nu detineti drept de proprietate pe terenul in discutie,astfel ca atat imprejmuirea acestuia cat si restrictuonarea accesului pe domeniul public cu gard si lacat contravine dispozitiilor in vigoare=HCLM si poate atrage sanctiuni pentru utilizatorii terenului
Daca va referiti la zona aferenta cartierului Henry Coanda,puteti sesiza oficial sectia 2 politie

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua de curand am cumparat un apartament la parterul unui ... Crina P Crina P Buna ziua De curand am cumparat un apartament la parterul unui bloc din 76, iar zilele trecute am fost la administrator sa l intreb unde as putea sa-mi tin si ... (vezi toată discuția)
Sechestru spatiului public petre_marian petre_marian buna ziua ,Locuiesc intr-un bloc cu doua scari acestea fiind incluse intr-o singura asociatie in spatele blocului sunt spatii verzi care au fost imprejmuite cu ... (vezi toată discuția)
Discutii diverse lazar iosefina lazar iosefina are voie un locatar sa puna lant si lacat la gardul care este in jurul blocului? (vezi toată discuția)