avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Restituire suma salariat - unde se depune actiunea ? ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Restituire suma salariat - unde se depune actiunea ? se taxeaza ?

Va supun atentiei urmatorul caz:

- un angajat va trebui sa fie dat in judecata pentru
Restituirea unei sume, incasate necuvenit.
Este vorba despre 6913 lei.

Va rog frumos sa imi spuneti
- actiunea se face catre Judecatorie - pentru obligatia de a face ?
sau se face catre Tribunal - pentru ca este un litigiu de munca ?

- actiunea se taxeaza ?
Trebuie platita vreo taxa sau timbru judiciar ?
Cel mai recent răspuns: oanaportar , utilizator 09:05, 23 Septembrie 2016
Buna seara!

S-a incercat un acord de mediere intre debitor si creditor? Cu siguranta e mult mai simplu si mai rapid decat un proces. Daca se explica partilor avantajele, imposibil sa nu isi doreasca rezolvarea pe calea amiabila. Pe baza acordului dintre parti, instanta va emite o sentinta in camera de consiliu. Daca angajatul recunoaste suma, se poate propune o esalonare, astfel incat sa fie perminiva pentru el si sigura pentru societate.

Toate cele bune!
oanaportar a scris:

......
Va rog frumos sa imi spuneti
- actiunea se face catre Judecatorie - pentru obligatia de a face ?
sau se face catre Tribunal - pentru ca este un litigiu de munca ?

- actiunea se taxeaza ?
Trebuie platita vreo taxa sau timbru judiciar ?



Actiunea se depune la Tribunalul in raza caruia are sediul social angajatorul si este scutita de plata taxelor judiciare.
S-a incercat o mediere, dar salariatul refuza categoric sa se faca o mediere,
invocand fel de fel de motive.

Vom merge pe actiune civila.

Va multumim foarte mult pentru ajutor !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intr-un litigiu de munca cererea reconventiala nu trebuia sa aibe timbru? iosif.kramar iosif.kramar sunt in litigiu de munca cu angajatorul. am primit aceasta cerere reconventionala prin care mi se cer daune pentru defaimare banca. astazi la arhiva ... (vezi toată discuția)
Scutire taxa de timbru in urma acordului de mediere Ramona24 Ramona24 Daca partile reusesc sa se inteleaga la mediator pe divort si partaj sunt scutite de taxa de timbru? (vezi toată discuția)
Teren arabil, iesire din indiviziune Lucican2010 Lucican2010 Buna ziua, Pe un teren de 4 ha, exista un titlu de proprietate (L18/1991), din 1992, avand 3 coproprietari: A (2ha), B+C (2ha). Persoana A doreste sa obtina ... (vezi toată discuția)