Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Restituire suma salariat - unde se depune actiunea ? ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Restituire suma salariat - unde se depune actiunea ? se taxeaza ?

Va supun atentiei urmatorul caz:

- un angajat va trebui sa fie dat in judecata pentru
Restituirea unei sume, incasate necuvenit.
Este vorba despre 6913 lei.

Va rog frumos sa imi spuneti
- actiunea se face catre Judecatorie - pentru obligatia de a face ?
sau se face catre Tribunal - pentru ca este un litigiu de munca ?

- actiunea se taxeaza ?
Trebuie platita vreo taxa sau timbru judiciar ?
Buna seara!

S-a incercat un acord de mediere intre debitor si creditor? Cu siguranta e mult mai simplu si mai rapid decat un proces. Daca se explica partilor avantajele, imposibil sa nu isi doreasca rezolvarea pe calea amiabila. Pe baza acordului dintre parti, instanta va emite o sentinta in camera de consiliu. Daca angajatul recunoaste suma, se poate propune o esalonare, astfel incat sa fie perminiva pentru el si sigura pentru societate.

Toate cele bune!
oanaportar a scris:

......
Va rog frumos sa imi spuneti
- actiunea se face catre Judecatorie - pentru obligatia de a face ?
sau se face catre Tribunal - pentru ca este un litigiu de munca ?

- actiunea se taxeaza ?
Trebuie platita vreo taxa sau timbru judiciar ?

Actiunea se depune la Tribunalul in raza caruia are sediul social angajatorul si este scutita de plata taxelor judiciare.
S-a incercat o mediere, dar salariatul refuza categoric sa se faca o mediere,
invocand fel de fel de motive.

Vom merge pe actiune civila.

Va multumim foarte mult pentru ajutor !