Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... actiune la c.e.d.o.
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

actiune la c.e.d.o.

rog raspuns argumentat: - se admite o actiune la C.E.D.O. pentru incalcari ale Conventiei savirsite de Statul Roman inainte de Revolutie, sau doar pentru cele savirsite dupa semnarea Conventiei (1994?)? - multumesc.
dmh, utilizator
KapaA a scris:

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Din cate stiu se are in vedere doar momentul semnarii Conventiei.
Inainte de a fi stat parte la conventie Romania nu respecta CEDO.
Exista insa Declaratia universala a drepturilor omului.

Pe dvs., cred ca v-ar interesa Declaratia universala a drepturilor omului.

avocat Claudiu Lascoschi

Si totusi ce ar putea sa faca dl. cu Declaratia Universala? Recunosc, e un document de o importanta care nu poate fi negata, insa e o Declaratie. Desigur poate fi invocat ca element de oratorie intr-o pledoarie

Da, e benefica invocarea intr-o pledoarie.
In mod normal instantele romane ar trebui sa tina cont de aceasta Declaratie intrucat e LEGE pentru stat.

Insa la CEDO nu ajuta desi are asemanari substantiale cu Conventia.

avocat Claudiu Lascoschi