Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... transfer minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

transfer minor

Buna ziua!
poate influenta in favoarea tatalui,in procesul de divort faptul ca mama a mutat minorul a alta scoala din alta localitate fara stirea acestuia?
dosarul se afla pe rol,minorul nu afost audiat dar tatal a cerut custodie comuna.
multumesc!
In cresterea si ingrijirea copilului parintii au aceleasi drepturi. Domiciliul copilului, in cazul unui divort, se va stabili la unul din parinti, insa referitor la educatia sa, amandoi au dreptul de a decide. Puteti incerca sa apelati la un mediator si sa incheiati un acord de mediere, in care sa fie cuprinse toate aspectele referitoare la care sunteti in conflict. Acordul de mediere il puteti depune la instanta, in dosarul de divort care exista pe rol, pentru ca instanta sa ia act de el in pronuntarea hotararii, scutind astfel timp in solutionarea procesului. Sau... asteptati termenul de judecata, pentru ca instanta sa dispuna in consecinta, in baza probatoriului si cererii, si sa obtineti desfacerea casatoriei...