Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Valabilitatea legala a unui Contract Donatie scris de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Valabilitatea legala a unui Contract Donatie scris de mana

buna ziua
In 2009 , "se zice" ca bunicul meu ar fii incheiat un act de mana , o donatie sau cedare drepturi, pentru un teren agricol extravilan in suprafata de 11 ha, pe care il ceda unei verisoare , ruda de gradul V .
titlu de proprietate este emis pe defunct matusa mamei lui a bunicului meu , cu mostenitor bunica bunicului meu, a carui unic mostenitor este bunicul meu.
mama bunicului meu a decedat inaintea parintilor si a matusei
Inainte de 2009 aceasta verisoara a vandut cu acte de mana la alte 2 persoane o suprafata de 3 ha.
acum aceasta verisoara a introdus o actiune in instanta " obligatia de a face"si sa dat a fii ea mostenitoarea ( numele iei coincide cu numele bunicii bunicului meu).
ea a chemat in judecata Comisia Judeteana si Comisia Locala.
eu neavand ce face , m-am uitat pe site-ul portaljust.ro si am vazut acolo procesul.
am sesizat Comisia Judeteana si le-am zis ca aceasta nu are nici o calitate procesuala activa, si iei la randul lor au trimis la Judecatorie cererea.
ea a folosit aceste terenuri de peste 15 ani , deoarece de la primarie i se zicea bunicului meu sa astepte acasa , ca urmeaza sa fie pus in proprietate, si el se incredea in iei.
O primarie corupta
in 2013 bunicul meu decedeaza si eu raman unic mostenitor dupa el.
Aceasta matusa a mamei lui are dreptul si la 2 ha de pescarie, care in 2013 , cand a aparut legea 165/2013 sau facut cererile si aceasta verisoara a facut cererea , crezand ca mosul meu nu mi-a lasat acte.
numai ca statul a blocat plata despagubirilor.
intrebarile sunt:
- este valabil acest act de mana - donatie?
- sunt dator cu ceva la persoanele care au cumparat aceste 3 ha?
- am dreptul la despagubiri dupa cele 2 ha de pescarie
- ce se poate face?
sile2011, utilizator
Atat dupa vechiul cod civil(art.813) cat si dupa NCC(art.1.1011) donatia se incheie prin act autentic,sub sanctiunea nulitatii.Nu este foarte clar,sunteti sau nu proprietar si cu ce acte?Ce acte de proprietate deitnea lverisoara ca sa vanda, fie si cu chitanta de mana?Dupa opinia mea nu datorati nimic celor doua "cumparatoare",chitanta de mana care nu are in spate un act de proprietate valabil nu are valoare juridica,mergeti la un avocat cu actele ptr.detalii concrete.
bunicul meu este unic mostenitor dupa bunica sa .
dezbaterea succesiunii nu sa facut deoarece nu a dorit ca sa o dezbata.
la succesiune trebuia sa vina el si sora lui.
sora lui nu a avut copii si a dezbatut succesiunea dupa ea si este unic mostenitor bunicul meu.
aceasta verisoara, ruda de gradul V, a declarat in fals ca este ea proprietara, deoarece coincide numele iei cu numele bunicii bunicului meu.
la actele de mana nu iti trebuie acte de proprietate, ca sa dovedesti, as putea spune ca ea a inselat pe aceste persoane; sa dat a fii o alta persoana.
Cumparatoarele sa faca plangere penala ptr.fals,uz de fals,inselaciune, la fel si dvs.
multumesc
asta le-am zis si eu
o zi buna
Contractul de donatie presupune forma autentica, notariala, ad validitatem.