avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 636 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM Determinat in CIM Nedeterminat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM Determinat in CIM Nedeterminat

Buna ziua,

Salariatul x are contract pe perioada determinata pana la data de 05.01.2017 .
La data de 27.09.2016 am dori sa il facem in nedeterminat .

Cum putem face acest lucru?
Cerere incetare CIM cu acordul partilor si apoi alt contract pe perioada nedeterminata?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:13, 20 Octombrie 2016
Ii faceti act aditional prin care se modifica durata c.i.m. incepand cu data de 27.09.2016 in nedeterminata.

De la aceasta data aveti la dispozitie 19 zile lucratoare pentru a-l transmite in REVISAL.
Buna ziua,

Am urmatoarea problema :
La data de 20.10.2016 constat faptul ca unui salariat in data de 30.07.2016 in loc sa ii se face modificarea contractului pe perioada nedeterminata i s-a facut pe perioada determinata pana la data de 30.10.2016.
Mentionez ca la dosarul salariatului exista act aditional pentru modificare cim in nedeterminat .
Intrebarea mea este : Daca fac corectii in Revisal atunci cand observ ca ceva este introdus gresit , trebuie sa fac vreun document pentru aceste corectii ?

Daca da , ma puteti ajuta cu un model ?
ioanabob a scris:

.....
Intrebarea mea este : Daca fac corectii in Revisal atunci cand observ ca ceva este introdus gresit , trebuie sa fac vreun document pentru aceste corectii ?

Daca da , ma puteti ajuta cu un model ?


Din practica intalnita , va spun, intrucat in legislatie nu veti gasi nimic cu privire la o astfel de situatie.

In cazul in care in REVISAL s-a constatat o eroare de inregistrare, persoana desemnata de angajator pentru completarea si transmiterea registrului v-a intocmi un referat care il va inainta conducerii spre aprobare.

Dupa ce s-a pus rezolutia pe referat , atunci se va opera in REVISAL corectia..... Potrivit art.4 alin.3 din HG 500/2011, orice corectie a erorilor survenite in completarea registrului se face la data la care angajatorul a luat cunostinta de acestea.
Ultima modificare: Joi, 20 Octombrie 2016
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cim fals sau cum poate fi interpretat Petru52 Petru52 Buna ziua, Va retin atentia relatand pe scurt un “caz”… Angajata la o firma, se inmaneaza CIM perioada determinata ( 15.05.13- 15.08.13),program 8 ... (vezi toată discuția)
Transformare cim perioada determinata in nedeterminata mirela2000 mirela2000 Buna ziua, Cum pot transforma CIM din durata determinata in durata nedeterminata fara a se pierde nici o zi de lucru pentru salariat? Este suficient un act ... (vezi toată discuția)
Cim perioada determinata - nedeterminata AthenAzcv AthenAzcv Sunt angajata a unei firme de 6 luni (CIM perioada determinata), si astazi am semnat prelungirea pentru inca 3 luni (dintr-o eroare a celor de la firma, ... (vezi toată discuția)