Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM Determinat in CIM Nedeterminat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM Determinat in CIM Nedeterminat

Buna ziua,

Salariatul x are contract pe perioada determinata pana la data de 05.01.2017 .
La data de 27.09.2016 am dori sa il facem in nedeterminat .

Cum putem face acest lucru?
Cerere incetare CIM cu acordul partilor si apoi alt contract pe perioada nedeterminata?
Ii faceti act aditional prin care se modifica durata c.i.m. incepand cu data de 27.09.2016 in nedeterminata.

De la aceasta data aveti la dispozitie 19 zile lucratoare pentru a-l transmite in REVISAL.
Buna ziua,

Am urmatoarea problema :
La data de 20.10.2016 constat faptul ca unui salariat in data de 30.07.2016 in loc sa ii se face modificarea contractului pe perioada nedeterminata i s-a facut pe perioada determinata pana la data de 30.10.2016.
Mentionez ca la dosarul salariatului exista act aditional pentru modificare cim in nedeterminat .
Intrebarea mea este : Daca fac corectii in Revisal atunci cand observ ca ceva este introdus gresit , trebuie sa fac vreun document pentru aceste corectii ?

Daca da , ma puteti ajuta cu un model ?
ioanabob a scris:

.....
Intrebarea mea este : Daca fac corectii in Revisal atunci cand observ ca ceva este introdus gresit , trebuie sa fac vreun document pentru aceste corectii ?

Daca da , ma puteti ajuta cu un model ?

Din practica intalnita , va spun, intrucat in legislatie nu veti gasi nimic cu privire la o astfel de situatie.

In cazul in care in REVISAL s-a constatat o eroare de inregistrare, persoana desemnata de angajator pentru completarea si transmiterea registrului v-a intocmi un referat care il va inainta conducerii spre aprobare.

Dupa ce s-a pus rezolutia pe referat , atunci se va opera in REVISAL corectia..... Potrivit art.4 alin.3 din HG 500/2011, orice corectie a erorilor survenite in completarea registrului se face la data la care angajatorul a luat cunostinta de acestea.
Cornel Vasile, Consilier juridic