Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... intoarcere la executare, debitor decedat
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

intoarcere la executare, debitor decedat

Intr-un litigiu de intoarcere la executare, fostul creditor actual debitor a decedat iar succesibilii nu doresc sa dezbata ( inca ) mostenirea. Litigiul este suspendat pana la aratarea mostenitorilor.
Se poate face ceva?
Buna ziua,
daca succesibilii nu dezbat succesiunea de buna voie atunci se poate solicita de catre creditori dezbaterea acesteia in temeiul art. 1560 C.Civ.