Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plangere Administrator
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plangere Administrator

Buna ziua. sunt cenzor la o asociatie . Am verificat actele pe 2015 si sunt ingrozita de ce am gasit in ele. Presedintele nici nu vrea sa auda de expertiza, nici sa o demita pe administratoare , ba mai mult ma someaza sa predau actele ca a decis el cu comitetul lui ca nu mai sunt cenzor. La primarie daca fac sesizare nu se intampla nimic. M-am gandit sa le numerotez si sa le depun impreuna cu o plangere la procuratura. Nu doresc sa raspunda penal administratoarea dar doresc foarte mult sa recuperam prejudiciul , care numai intr-un an e foarte mare. Nici fond de rulment nu mai exista , acesta fiind de asemenea de ordinul sutelor de milioane. Am cerut Adunare generala extraordinara avand pe ordinea de zi discutarea Raportului intocmit de mine dar sunt refuzata. Am anuntat in sedinta de comitet unele din probleme cu exemple clare ...acestia fiind majoritari cu Presedintele ...nu le pasa. De fapt cred ca au ceva interese altfel nu s-ar comporta asa. Chiar si presedintelui din fisa facuta de mine apartamentului sau i-am arata ca exista o diferenta de 158 ron ...din ian 2015, care pana in iunie 2016 nu a fost regularizata in nici un fel dar nici ca restanta nu apare. Neinteresant mi-a spus. Ce este de facut ? Asa nu pot lasa lucrurile . Va multumesc.
caradis a scris:
sunt si propietar. fac parte dintr-o comisie. unul care e cu administratorul si unul care e si membru in comitet.

Sa ghicim, sa presupunem ca faceti parte din comisia de cenzori. Membrii comisiei de cenzori nu pot fi in acelasi timp si membri in comitetul executiv. Nici macar rude pana la gradul 4, conform legii.
Sunt cenzor din luna iunie. Am verificat mai si iunie 2016 nu am semnat actele

Daca sunteti cenzor din iunie 2016 verificati impreuna cu ceilalti cenzori, actele luna de luna incepand din iunie 2016. Ceea ce verificati trebuie sa si semnati, sa va a asumati raspunderea pentru ceea ce constatati, sa intocmiti raport de verificare in care sa aratati partile bune si rele, cele corecte si incorecte, sa veniti cu solutii de corectare, de indreptare a erorilor si modalitati de lucru pentru ca asemenea greseli sa nu mai fie in viitor.
Am verificat actele pe 2015

Nu intra in sarcina dumneavoastra decat verificarea actelor, luna de luna, incepand cu luna in carea ati fost aleasa in comisia de cenzori. Sigur ca nu va opreste nimeni, daca aveti actele la indemana, sa va mai uitati prin ele si pentru perioada anterioara alegerii dumneavoastra. Dar, repet, nu intra in atributiunile dumneavoastra. Doar daca membrii comitetului apeleaza la comisia de cenzori sa faca verificare pe anumite perioade anterioare, dumneavoastra, comisia de cenzori, poate accepta sau nu, poate sa o faca gratuit sau contra cost...
Intr-o societate nomala asa stau lucrurile. La noi nimic nu mai este normal. Am facut raport si presedintele nu mi l-a primit. Am adus la cunostinta comitetului in doua sedinte ...nimic. Si credeti-ma sunt economista stiu ce am gasit in acte. Va multumesc oricum voi face plangere penala de delapidare.
caradis a scris:

voi face plangere penala de delapidare.

Va asumati o responsabilitate mare sa demarati dv o eventuala cercetare penala
Am facut raport si presedintele nu mi l-a primit. Am adus la cunostinta comitetului in doua sedinte ...nimic

Este de inteles reticenta presedintelui si a comitetului avand in vedere ca daca se confirma incalcarea dispozitiilor in vigatre si existenta de prejudiciu material si acestia poarta a raspundere,deoarece aveau obligatia sa verifice lunar corectitudinea documentelor asociatiei
Precizati
Sunt cenzor din luna iunie
.
Cenzorul anterior a evidentiat aspectele constatate de dv ?
Cenzorul anterior a verificat si vizat pentru legalitate documentele asociatiei pentru perioada in care dv ati constatat existenta de prejudiciu material ?
Ca sa puteti demonstra ca ati informat concluziile asupra verificarii activitatii administratorului initial comunicati Raportul prin corespondenta cu confirmare de primire
Ulterior puteti sesiza serviciul de sprijinire si indrumare asociatii de proprietari si unitatea teritoriala a ministerului public=parchetul local
Succes !

in calitate de cenzor nu aveti voie sa spuneti " nici fond de rulment nu mai exista".
Ati informat, v-ati facut datoria.
Deciziile sunt la comitetul executiv.

Daca nu se tine cont de sesizarile dumneavostra, sesizati aceste aspecte in adunarea generala.
Dr.Virgil Dan Amza, Evaluator
timpuriu a scris:

daca aveti dreptate dumneavoastra ca parte vatamata va puteti recupera bani in procesul penal .

In speta de fata se pune in discutie incalcarea dispozitiilor in vigoare,evidentierea unui prejudiciu financiar generat de un angajat in dauna unei persoane juridice =asociatia de proprietari
Parte vatamata in aceasta speta este asociatia de proprietari a carui patrimoniu a fost prejudiciat,nu cenzorul care in urma verificarilor concluzioneaza si ridica suspiciunea asupra incalcarii dispozitiilor in vigoare cu consecinta creerii unui prejudiciu material angajatorului
=asociatia de proprietari de catre angajat=administrator de imobil