Forum Discuţii juridice Achiziţii publice autoritatea contractanta
Discuție deschisă în Achiziţii publice

autoritatea contractanta

o societate comerciala la care este asociat cu 40 % si consiliu judetean / autoritatea contractanta - nu este in concurenta neloiala sau conflict de interese daca participa si ea la licitatie?
Puteti sa ma ajutati cu un text de lege prin care sa se specifice ca nu are voie sa participe la licitatie.
OUG nr. 34/2006 prevede:
Art. 46. - (1) Candidatul/ofertantul nu are dreptul, în cadrul aceleiaşi proceduri:
a) să participe la două sau mai multe asocieri de operatori economici;
b) să depună candidatură/ofertă individuală şi o altă candidatură/ofertă comună;
c) să depună ofertă individuală şi să fie nominalizat ca subcontractant în cadrul unei alte oferte.
(2) Întreprinderile afiliate au dreptul de a participa în cadrul aceleiaşi proceduri de atribuire, dar numai în cazul în care participarea acestora nu este de natură să distorsioneze concurenţa.
(3) În sensul prevederilor alin. (2), prin întreprindere afiliată se înţelege orice subiect de drept:
a) asupra căruia un alt subiect de drept poate exercita, direct sau indirect, o influenţă dominantă; sau
b) care poate exercita o influenţă dominantă asupra altui subiect de drept; sau
c) care, ca urmare a asocierii cu un subiect de drept, se află sub influenţa dominantă a unui alt subiect de drept.

;)
~ Conținut șters la cerere ~