Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Cum pot obtine terenul, daca nu am facut cerere la ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Cum pot obtine terenul, daca nu am facut cerere la legile fondului funciar, dar altcineva a facut acest lucru in mod ilegal?

Sunt in proces cu primaria pentru ca nu a dorit sa imi puna la dispozitie actele in baza carora s-a constituit si s-a reconstituit dreptul de proprietate pentru 4 ha teren.( pentru 1 ha s-a constituit dr. de proprietate la legea 18, iar pt. 3 ha s-a reconstituit dr. de proprietate la legea 1/2000).Cererea de retrocedare a fost facuta de persoane fara calitate de mostenitori, in baza unui testament fals, fara dezbaterea succesiunii dupa defunct care este unchiul meu (tatal meu si defunctul au fost frati buni). Am cerut aceste acte, ale retrocedarii, in contencios administrativ, acum ma aflu in proces la Curtea de apel. Pentru 1 ha teren ( cel care a fost obtinut prin constituire dr. de proprietate si la care exista Titlu de Proprietate eliberat direct pe numele persoanei care l-a cerut ( persoana care s-a dus si a facut cererea de retrocedare in baza testamentului fals), iar pentru celelalte 3 ha de teren care i-au fost retrocedate prin reconstituire la dr. de proprietate dupa urma unchiului meu nu s-a eliberat Titlu de Proprietate, a fost data asa spune primaria in sedinta de judecata si in intampinarea scrisa de avocat : ,,o hotarare a consiliului judetean nr. 112 prin care s-a validat dreptul de proprietate"...intrebare: Consiliul Judetean poate sa dea asemenea hotarare? din cate stiu eu doar comisia Judeteana de fond Funciar poate da hotarare de validare ...

Eu doresc sa anulez in contencios administrativ doar ,,in parte" actul prin care a fost impropietarit cel ce a mers cu testamentul fals si a cerut terenul (adica persoana neindreptatita), dar nu stiu ce act trebuie sa anulez doar ,,in parte'' in asa fel incat terenul sa nu ramana la cel ce l-a cerut prin testamentul fals, terenul sa nu revina nici inapoi in patrimoniul primariei, ci sa imi revina mie (desi eu nu am facut cerere de retrocedare la legile fondului funciar, pentru nu am avut cunostinta de existenta acestui unchi, dar eu sunt singura mostenitoare legala). Cu alte cuvinte: cum pot lua terenul de la aceasta persoana neindreptatita care l-a cerut cu un testament fals, dar fara sa anulez actele prin care i se recunoaste dreptul la teren, doar sa schimb numele, sa il trec pe numele meu, pentru ca sunt mostenitor legal al defunctului ( unchiul meu) chiar daca el a facut cererea de retrocedare iar eu nu am facut-o pentru ca nu am stiu de existenta unchiului ? ..va multumesc...
Dana1313, utilizator
Cand a decedat unchiul dvs., inainte sau dupa aparitia legii nr. 18/1991?
unchiul a murit inainte de aparitia legii 18, a murit in anul 1981