Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Executare silita - spatiu de folosinta comuna.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Executare silita - spatiu de folosinta comuna.

Pe scara blocului unde locuiesc, un proprietar a anexat apartamentului sau un spatiu de folosinta comuna fara a detine nici un fel de aprobari/autorizatii, astfel:
peretele despartitor dintre apartamentul sau si spatiul respectiv a fost spart, iar usa de acces dinspre casa scarilor in incaperea comuna a fost blocata si placata cu BCA. A fost executat silit dupa procesul cu primaria. La cateva zile dupa executare iarasi a spart peretele si a blocat usa. Ce e de facut intr-un astfel de caz?
Rezulta ca respectivul locatar nu a inteles nimic din hotararea instantei de judecata si pentru materializarea dispozitivului hotararii judecatoresti,asociatia de proprietari are dreptul sa contacteze executor judecatoresc
Totodata asociatia de proprietari are dreptul sa solicite daune locatarului care nu intelege sa respecte si sa aplice hotararea instantei de judecata
Adica poate fi executata inca odata in baza aceleiasi sentinte?

Culmea este ca administratorul doreste (dupa eventuala obtinere a acordului a jumatate+1dintre proprietarii de pe scara) sa-i ofere gratis, spre folosinta, acea proprietate comuna. Exista o prescriptie legala in acest sens!?
dimadandima, utilizator
Atat timp cat actualmente hotararea judecatoreasca nu este concretizata,respectiv locatarul si-a asumat responsabilitatea sa incalce hotararea instantei,a spart peretele a ocupat fara drept legal partea comuna de imobil si fara acordul asociatiei de proprietari, asociatia de proprietari are dreptul sa desfasoare demersuri la autoritati=politie,instanta ,executor judecatoresc pentru punerea in practica a hotararii
Din expunerea dv rezulta ca Dumnezeu in asociatia dv este administratorul de imobil de vreme ce aceste ce doreste ,ulterior infaptuieste...
Trebuie bine clarificat ca reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie
Daca acesta ocupa locul strict pentru indemnizatia lunara,este problema dv ca si locatari daca acceptati astfel de abuzuri
Daca la dv in asociatie administratorul "taie si spanzura",fie acceptati situatia ,fie sesizati reprezentantul legal al asociatiei sa isi exercite cu respect si cu buna credinta obligatiile asumate
Daca la nivelul asociatiei de propietari nu solutionati sesizati oficial serviciul sprijinire si indrumare asociatii de proprietari din primarie ,politia,instanta de judecata executorul judecatoresc
Fata de abuzul savarsit de catre locatarul care a inteles fara drept legal si fara acordul asociatiei sa ocupe abuziv partea comuna din imobil,asociatia de proprietari se poate institui cu pretentii impotriva locatarului,poate sa il actioneze pe acesta in instanta sa solicite inclusiv daune
ynocentta, utilizator
Problema nu este rezolvata. Nici acel “serviciu” al primariei, nici politia locala si nici administratorul (in cazul de fata un SRL local) – care administrator, cfr. legii 230/2007, asigura cunoasterea si respectarea regulilor cu privire la proprietatea comuna – sunt incapabili sa se implice.
Lucrurile stau insa altfel fata de ceea ce am crezut si descris initial. Este ceva “putred” la mijloc. Din cate cunosc (poate gresesc si rog sa fiu corectat), executorul judecatoresc si-a aplicat sigiliile (in cazul de fata pe usa de acces dinspre casa scarilor spre incaperea ocupata abuziv) inainte de executarea silita, urmand sa fie indepartate odata cu concretizarea acelei executari; in acest caz executarea constand in primul rand in deblocarea acelei usi de acces, apoi evacuarea incaperii si obligarea vinovatului sa zideasca golul dintre apartamentul sau si respectivul spatiu ocupat abuziv.
Ori acele sigilii sunt intacte si in ziua de azi, iar usa de acces dinspre casa scarilor, care probabil nu a fost deschisa niciodata, este blocata pe interior. Si golul din perete, in care acel locatar a montat o usa de trecere, este la fel de intact (usa pe care, logic, au patruns atat executorul cat si reprezentantul primariei cand si-au “indeplinit” misiunea) . Mai mult, exista procese verbale cu semnaturi si stampile, prin care executorul preda dupa “evacuare” acea incapere reprezentantului primariei. La randul sau, acel reprezentant o preda administratorului si presedintelui asociatiei de proprietari. Presedintele asociatiei recunoaste ca a semnat acel proces verbal intr-un birou, luat de valul celor doi ( reprezentant primarie si administrator) fara ca el si administratorul sa fi vazut si preluat efectiv incaperea ce face obiectul discutiei.
Repet: sigiliile sunt intacte si acum, la mai bine de un an de la executarea silita si acele predari –primiri.
Ce ar fi indicat? Sa ne adresam parchetului, DNA-ului, politiei privind acele sigilii si cele descrise mai sus? Pe cale civila sa se solicite daune cominatorii respectivului locatar pana la concretizarea hotararii judecatoresti? Sau...?
Multumesc.