Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Plata tranzactie imobiliara - cand se poate folosi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Plata tranzactie imobiliara - cand se poate folosi

Buna ziua ,

Am facut o tranzactie , autentica , in familie , regim de bun propiu , eu fiind vinzatoare a unei cote-parte din un imobil .
Pretul a fost 80% din grila notariala .
Plata s-a facut prin banca si dupa ce au intrat banii in contul meu curent , cu dovada respectiva , notarul a autentificat tranzactia .
Nu exista alta intelegere verbala sau document intre noi .
Bani au fost 5 zile in contul meu curent [cu duminica] si apoi , am facut un depozit unde eu sint titular si cel ce a platit este imputernicit .
Bani sint nemiscati si acum .
Acum , dupa 3 luni , vreau sa scot banii si sa execut o operatie de reparatie .
Ma obsedeaza ca sa nu vina , altul din familie si sa acuze simulatie , deghizare , intelegeri ascunse , etc si sa ceara anulare act de vinzare .

Intrebare :
a. dupa cit timp de la efectuarea unei tranzactii , avem voie sa facem ce vrem cu sumele obtinute din tranzactie .Exista vreo reglementare ?

b. faptul ca am facut acel depozit , ulterior , unde apare ca imputernicit cel ce a platit , se poate invoca ca o dovada ? ca am simulat ceva ? ca am avut o intelegere ? ca am deghizat ceva ? etc

Puteti scoate cand vreti banii . Sunt ai dvs si ii puteti folosi cum doriti. De ce ati pus imputericit pe cumparator?
Pentru ca nu aveam incredere in alta persoana , in caz ca eu nu puteam sa ajung la banca . Se poate interpreta acesta imputernicire ca o simulatie ?