avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 977 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Codebitor credit nevoi personale
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Codebitor credit nevoi personale

Salut,
Vreau sa iau un credit de nevoi personale fara ipoteca de 40000 lei si cei de la banca imi spun ca e obligatoriu ca sotia sa fie "codebitor, obligat in solitar si indivizibil cu Imprumutatul".
Mentionez ca ma incadrez singur ca venit pentru creditul respectiv.

E corect ce fac cei de la banca?
Au mentionat ca asa scrie in Normele BNR pentru credite mai mari de 20.000 lei.

Multumesc
Ultima modificare: Luni, 3 Octombrie 2016
gsorini, utilizator
Cel mai recent răspuns: gsorini , utilizator 14:58, 4 Octombrie 2016
Corect sau incorect, nu va vor acorda creditul altfel.
Stimate domn, sunt regulile lor. Dacă doriți credit, le acceptați. Salariul este bun comun . Nu puteți garanta cu bunurile comune, fără să garanteze și soția. De aceea trebuie ...
Multumesc pentru raspunsuri.
Daca le cer sa-mi arate documentele oficiale pe baza carora spun ca e obligatoriu Codebitorul, sunt obligati sa imi arate documentele sau nu?
Ce documente? Normele lor interne? Dacă ar cere oricine, orice, am regresa ca societate.
Este dreptul lor să solicite orice garanție consideră.
Puteți cere, dar vor refuza politicos.
O sa ma duc sa le cer documentele. Mi se pare normal sa-mi puna la dispozitie datele respective.
O sa revin cu informatii zilele urmatoare.
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dare in plata LUCAT LUCAT Buna ziua. Va rog cu un raspuns la urmatoarea speta: credit bancar cu doi imprumutati, garantat cu o locuinta ai carei coproprietari sunt doar cei doi ... (vezi toată discuția)
Imprumut bancar cu probleme Nina1 Nina1 Buna seara, In 2009 am fost contactata telefonic de o banca pentru plata ratelor restante la un imprumut bancar. Am fost surprinsa de amenintarile celor de la ... (vezi toată discuția)
Este legala plata unor datorii personale din sulta datorata ? ContSters295438 ContSters295438 Cu deosebit respect , ma adresez dv. acelor oameni deosebiti care cu priceperea lor , fac lumina in intortocheata legislatie . Am fost parte intr-un ... (vezi toată discuția)