Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Codebitor credit nevoi personale
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Codebitor credit nevoi personale

Salut,
Vreau sa iau un credit de nevoi personale fara ipoteca de 40000 lei si cei de la banca imi spun ca e obligatoriu ca sotia sa fie "codebitor, obligat in solitar si indivizibil cu Imprumutatul".
Mentionez ca ma incadrez singur ca venit pentru creditul respectiv.

E corect ce fac cei de la banca?
Au mentionat ca asa scrie in Normele BNR pentru credite mai mari de 20.000 lei.

Multumesc
gsorini, utilizator
Corect sau incorect, nu va vor acorda creditul altfel.
Stimate domn, sunt regulile lor. Dacă doriți credit, le acceptați. Salariul este bun comun . Nu puteți garanta cu bunurile comune, fără să garanteze și soția. De aceea trebuie ...
Multumesc pentru raspunsuri.
Daca le cer sa-mi arate documentele oficiale pe baza carora spun ca e obligatoriu Codebitorul, sunt obligati sa imi arate documentele sau nu?
Ce documente? Normele lor interne? Dacă ar cere oricine, orice, am regresa ca societate.
Este dreptul lor să solicite orice garanție consideră.
Puteți cere, dar vor refuza politicos.
O sa ma duc sa le cer documentele. Mi se pare normal sa-mi puna la dispozitie datele respective.
O sa revin cu informatii zilele urmatoare.
Multumesc.