Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Buna ziua,
Care este primul act de executare efectuat de un executor judecatoresc? (lege, articol).
Solicitarea incuviintarii executarii silite poate fi considerat "act de executare"?.
Cu rwspect,
Solicitarea incuviintarii executarii silite de la instanta de executare poate fi considerata ca un act incepator de executare silita( art.666NCPC)
Primul act de executare efectuat de executorul judecatoresc il reprezinta incheierea de incuviintare a executarii silite impotriva debitorului - art. 665 CPC!
Executarea silita incepe deindata ce sa inregistrat cererea de executare si deschiderea dosarului de executare silita. !!
Solicitarea incuviintarii nu este o conditie necesara inceperii executarii? Primul act de executare care se trimite debitorului este somatia de plata. In opinia mea atunci incepe executarea silita, in momentul in care debitorul este instiintat.Astept opinii.
Cu stima,