Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Parti sociale versus patrimoniu personal
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Parti sociale versus patrimoniu personal

Buna ziua,

Am o intrebare: detin parti sociale intr-un SRL cu 2 asociati avand poprire pe conturi. In ce masura aceasta afecteaza patrimonial personal (conturi, depozite, proprietati imobiliare) ?

Se poate trece la executarea partilor sociale?

Multumesc
Teoretic, da (cu privire la partile sociale). Depinde de optiunea creditorului, daca se va indestula sau nu din conturi.
Patrimoniul personal insa, este destul de greu de atins de creditori, doar in ideea in care vor solicita atragerea raspunderii personale a administratorului, dar pentru asta trebuie indeplinite anumite conditii...(BO-uri banuiesc ca nu ati avalizat in nume propriu)
Nicoleta Silvia Hulpus, Consilier juridic
Multumesc !

Partea cu raspunderea personala a administratorului ma interesa in special, de BO nu e cazul.