Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bun propriu sau bun comun?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bun propriu sau bun comun?

Buna ziua.
Un imobil este achizitionat cu plata in rate in x ani, dupa o scurta perioada de timp, posesorul contractului se casatoreste si achita integral in timpul casatoriei acest apartament ( in proportie de 80% din valoarea lui ) apoi vinde acest apartament, pe contractul de vanzare cumparare fiind trecuti ambii soti ca vanzatori.
In cazul unui divort, acest apartament este bun comun, sau bun propriu al celui care l-a contractat?
Ramona Ghiugan a scris:

Toate bunurile dobandite in timpul casatoriei sunt bunuri proprii.
Pentru restul de pret al imobilului achitat in timpul casatoriei, celalalt sot are un drept de creanta si nu un drept de proprietate.

Imi pare rau ca trebuie sa va contrazic- toate bunurile dobandite in timpul casatoriei, devin bunuri comune
??
Eu cred ca toate bunurile dobandite in timpul casatoriei sunt BUNURI COMUNE..nu bunuri proprii....
In fine, si acest drept de creanta in ce consta?
Drept al uneia din persoanele participante la un raport juridic, creditor, de a cere celeilalte parti, debitor, sa indeplineasca obligatia de a da, de a face sau a nu face ceva, pe care acesta din urma si-a asumat-o.