Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Despagubire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Despagubire

buna ziua,
In cazul cand unul din soti trebuie sa plateasca o despagubire stabilita prin solutie definitiva si irevocabila de tribunal si singura proprietate este un apartament proprietate comuna cu sotia cum se precedeaza, daca aceasta valoare este mai mult de 50% din valoarea proprietatii?
Multumesc
Daca obligatia de plata este doar a unuia din soti, creditorul va trebui sa solicite iesirea din indiviziune cu privire la bunul comun si apoi, sa execute partea sotului debitor.