avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1939 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Relație de prietenie (!) major - minoră
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Relație de prietenie (!) major - minoră

Bună ziua. În cazul în care o minoră și un major vor să fie prieteni (deci NU iubiți, cel puțin până când legea va permite), iar familia ei nu este de acord, care sunt aspectele legale?

Familia, sau poliția, pot interzice o asemenea relație (,repet, de prietenie, NON-sexuală!) ?

Am citit pe forumuri tot felul de răspunsuri, aproape toate nu indicau baza legală, ci cuprindeau păreri personale ale celor care răspundeau..

Vă stau la dispoziție cu orice informații suplimentare.

Mulțumesc și o zi excelentă în continuare !
Ultima modificare: Miercuri, 5 Octombrie 2016
treides, utilizator
Cel mai recent răspuns: friday_325 , utilizator 16:35, 12 Octombrie 2016
Vă sfătuiesc să încetați orice legătură cu minora, așa cum de altfel ați fost obligat. Diferența de vârstă este mare și se considera că vă folosiți influența/autoritatea în relație cu minora. Faptul că ați primit sancțiunea avertisment este o chestiune serioasă care trebuie să vă pună pe gânduri. Vi s-a comunicat pentru ce ați primit avertisment?
Ok, mulțumesc pentru explicație, acum am înțeles aspectul ăsta referitor la influențare.
Desigur că nici nu se punea problema de așa ceva.
Mai am o singură întrebare : la ce vârstă a ei voi putea relua relația ?
18 ani, sau mai devreme ?

Și încă un aspect, există vreo bază legală pentru toate acesre aspecte ?
Mulțumesc mult !
Puteți relua relația la majorat (18 ani). Nu ați răspuns în ce temei ați fost sancționat cu avertisment.
1. Mulțumesc.
2. Păi nu mi s-a spus. Probabil pentru că am fost la ea în casă de câteva ori.
Deși cred că acesta nu e un motiv de avertisment, câtă vreme a fost cu acceptul ei.
Și, repet, nimic de ordin sexual.
Deci probabil a fost un abuz din partea poliției, cel cu avertismentul.
Cum am zis și inițial, nu mi s-a comunicat nici o reglementare legală, cu articolul sau litera pe care le-aș fi încălcat..
Nu e nici un abuz al poliției dacă ați intrat de câteva ori în casa părinților ei.
Copila asta de 14 ani nu are o casă a ei, să puteți merge la ea.
Casa este a părinților ei, și aceștia hotărăsc cine le intră în casă și cine nu, minora nu are nici un drept legal de decizie.
Dacă le veți mai păși pragul, s-ar putea să vă treziți și cu o plângere penală pentru violare de domiciliu, și pe lângă, dacă nu le lăsați minora în pace, tot părinții ar putea cere la judecătorie să fie emis un ordin de protecție, să nu vă mai puteți apropia de ea.
La 14 ani e o copilă crudă la minte, e mică și legal nu are drept de decizie asupra vieții ei.

Alte discuții în legătură

Act sexual cu un minor clemeelen clemeelen Sunt intr-o relatie cu o persoana de 14,mult timp ea mi-a spus ca are 16 ani ,iar acum am aflat varsta reala,parintii nostri ne stie si nu au nimic impotriva ... (vezi toată discuția)
Vreau sa imi iau prietena minora acasa la mine Gabrielbarna97 Gabrielbarna97 Buna ziua,am 19 ani si prietena mea face 15 ani luna aceasta daca vine la mine fara acordul parintilor ce imi poate face politia in privinta aceasta? (vezi toată discuția)
Ce pot sa patesc eu, dar prietena mea? sainescualex1997 sainescualex1997 Buna ziua.Am o prietena care are 15 ani , si in Septembrie implineste 16.Mentionez ca eu am 17 ani. Daca ea doreste sa se mute la mine , de buna voie fara sa ... (vezi toată discuția)