Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Relație de prietenie (!) major - minoră
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Relație de prietenie (!) major - minoră

Bună ziua. În cazul în care o minoră și un major vor să fie prieteni (deci NU iubiți, cel puțin până când legea va permite), iar familia ei nu este de acord, care sunt aspectele legale?

Familia, sau poliția, pot interzice o asemenea relație (,repet, de prietenie, NON-sexuală!) ?

Am citit pe forumuri tot felul de răspunsuri, aproape toate nu indicau baza legală, ci cuprindeau păreri personale ale celor care răspundeau..

Vă stau la dispoziție cu orice informații suplimentare.

Mulțumesc și o zi excelentă în continuare !
treides, utilizator
Daca ati fost sanctionat cu "avertisment", inseamna ca s-a emis un proces-verbal de constatare a contraventiilor, unde este indicata si fapta savarsita / prevederea legala incalcata, precum si cea in baza careia ati fost sanctionat.
friday_325, utilizator