Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... HOTARAREA GUVERNULUI 394 - privind obligatiile ce ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

HOTARAREA GUVERNULUI 394 - privind obligatiile ce revin agentilor economici - persoane fizice sau juridice in comercializarea produselor de folosinta indelungata destinate consumatorilor

A fost modificata aceasta hotarare sau mai e valabila? Ma intereseaza Art. 14:

"Produsele de folosinta indelungata defectate in termenul de garantie, atunci cand nu pot fi reparate sau cand durata de nefunctionare din cauza deficientelor aparute in termenul de garantie depaseste 10% din termenul de garantie, la cererea consumatorului, vor fi inlocuite de vanzator sau acesta va restitui consumatorului contravaloarea actualizata a produsului respectiv.

Restituirea contravalorii actualizate a produsului se va face la cererea consumatorului si in cazul unor defectiuni repetate (cel putin 3 defecte in prima jumatate a perioadei de garantie) sau in cazul defectarii produsului care a fost deja inlocuit."
Respectiva HG a fost abrogata la 01.01.2007, conform art. 26 alin. (2) lit. b) din Legea 449/2003 -publicata la 18.11.2003

Multumesc!