Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA- neplatitor de TVA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA- neplatitor de TVA

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele raspunsuri:

1. Cum se inregistreaza in RJIP, o factura incasata si stornata dupa doua luni ?
2. Aceasta factura inregistrata afecteaza plafonul de 220.000lei ?

Multumesc !
george-neagu, moderator
Cele doua facturi le inregistrati la datele de pe fiecare, cea stornata cu minus.
Conteaza data la care se constata depasirea plafonului. Daca se depaseste plafonul prin inregistrarea primei facturi, se urmeaza acea procedura specifica, nu conteaza daca la o alta data se va inregistra acea stornare. La a doua data veti urma procedura de la acea data