avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 897 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA- neplatitor de TVA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA- neplatitor de TVA

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele raspunsuri:

1. Cum se inregistreaza in RJIP, o factura incasata si stornata dupa doua luni ?
2. Aceasta factura inregistrata afecteaza plafonul de 220.000lei ?

Multumesc !
Ultima modificare: Marți, 11 Octombrie 2016
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 18:02, 11 Octombrie 2016
Cele doua facturi le inregistrati la datele de pe fiecare, cea stornata cu minus.
Conteaza data la care se constata depasirea plafonului. Daca se depaseste plafonul prin inregistrarea primei facturi, se urmeaza acea procedura specifica, nu conteaza daca la o alta data se va inregistra acea stornare. La a doua data veti urma procedura de la acea data

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Devin sau nu platitor de tva cricri cricri Buna seara Am si eu o mica problema Sunt titularul unui cabinet de avocatura - am contabilitate in partida simpla - in cursul lunii mai am incheiat un ... (vezi toată discuția)
Inregistrare factura negativa mariana2020 mariana2020 Buna ziua! Am o ii, am primit de la un furnizor o factura cu minus ( in data 5/08 valoare -65.40 ) dupa care in data de 19/08 am primit o factura cu valoarea ... (vezi toată discuția)
Inregistrare comision returnat banca dutescu maria dutescu maria Buna ziua, va rog sa ma lamuriti si pe mine cum inregistrez returnarea comisionului de catre banca? Fac storno 627 =5121 cu minus dar pe urma in ce cont duc ... (vezi toată discuția)