Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cim perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cim perioada determinata

Va rog sa imi spuneti daca la un cim pe perioada determinata a fost stipulata si conditia de preaviz angajatul trebuie sa tina cont so de acest lucru in cazul in care doreste sa-si incheie mai devreme activitatea prin demisie.
Este perfect legal ... preavizul in cazul demisiei se acorda indiferenta daca c.i.m. este pe nedeterminata sau determinata.

Art.81 C.mun.
(1) Prin demisie se intelege actul unilateral de vointa a salariatului care, printr-o notificare scrisa, comunica angajatorului incetarea contractului individual de munca, dupa implinirea unui termen de preaviz.
(2) Angajatorul este obligat sa inregistreze demisia salariatului. Refuzul angajatorului de a inregistra demisia da dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de proba.
(3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.
(4) Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.
....
in cazul in care conducatorul unitatii specifica pe cererea de demisie ca renunta la perioada de preaviz pot pleca fara sa am probleme?
Daca angajatorul apuspe cererea de demisie rezolutia "fara preaviz", atunci c.i.m. inceteaza la data cand s-a pus aceasta rezolutie ...adica, puteti pleca fara nicio problema.
despre ce articol din cm este vorba?se mai poate si cu acordul partilor?
1. Demisia fara preaviz :
art.81 C.mun.
.....
(7) Contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.
(8) Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.

2. Daca ati depus cerere de demisie , nu mai puteti depune o noua cerere de incetare a c.i.m. cu acordul partilor.