Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... este abatere ? termen anuntare angajator despre ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

este abatere ? termen anuntare angajator despre concediul medical

Luni ma simt rau si nu ma prezint la servici, ma duc marti la medic si imi da concediu medical retroactiv marti dupa amiaza, iar eu anunt ca sunt in medical miercuri pe la ora 12. Ma poate sanctiona in acest caz ?
Intrebarea era daca nu anunta ce se poate intampla ?
Daca nu anunta, se va ponta nemotivat dupa care angajatorul este indreptatit sa demareze procedura cercetarii disciplinare pentru absente nemotivate.