avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 331 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare teren

Detin o suprafata de teren arabil impreuna cu sora mea.Eu doresc sa-l vand,ea nu vrea.Ce posibilitate am sa vand partea mea de teren?Terenul are cadastru
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 11:02, 12 Octombrie 2016
Trebuie sa faceti dezmembrare si partaj voluntar. Ulterior va puteti vinde terenul.
Multumesc
Cota -parte din dreptul de proprietate este individualizata.

Discutam de un bun aflat in stare de coproproprietate, proprietate comuna pe cote-parti, obisnuita sau temporara.


Asadar, de vreme ce este individualizata cota-parte din dreptul de proprietate, fiind abstracta , ideala, matematica, ea poate fi instrainata, catre o terta persoana interesata.

(numai bunul nu este fractionat , in materialitatea sa ).

Starea de coproprietate nu trebuie sa fie sistata prin imparteala.(partajarea efectiva se realizata in instanta, de vreme ce nu exista acordul surorii dumneavoastra, in vederea sistarii starii de indiviziune).


Nu are nicio relevanta faptul ca sora dumneavoastra, coproprietar, refuza sa instraineze dreptul sau de proprietate.



In situatia data, trebuie sa exista un potential cumparator care sa accepte faptul ca nu s-a realizat dezmembrarea.


Masuratorile cadastrale si intabularea sunt obligatorii pentru a opera transferul dreptului de proprietate.




~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se face atribuirea unui teren mostenit ? AlexGM AlexGM Avem urmatoarea speta: Doi mostenitori ( cu cote a cate 1/2 fiecare) pentru un teren cu deschiderea de 16 m si lungime de 1000m. Unul dintre ei ar dori sa-si ... (vezi toată discuția)
Vânzare cotã parte TheThunder49 TheThunder49 Bună seara! am şi eu următoatoarea speţă: A şi B sunt prop. unei case şi al terenului aferent, A vrea să înstrăineze cota parte a sa, îi trebuie ... (vezi toată discuția)
Proprietate CristacheM CristacheM Daca partenerul meu,mi-a vandut in urma cu cativa ani jumatate din apartamentul in care loculuim(la notar,act vanzare-cumparare)si convietuirea noastra nu mai ... (vezi toată discuția)