Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Modificare contract fara instiintare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Modificare contract fara instiintare

Buna ziua,
Sunt administrator la 2 asociatii de proprietari, iar in urma cu o saptamana am primit facturile de salubrizare pentru cele doua asociatii, dar cu suma de plata marita, fata de contractele incheiate anterior.
Mentionez ca nu am primit nici o instiintare in prealabil in legatura cu modificarea de pret, este legal? Si daca nu este legal ce putem face?
Să luam de ex. tariful la apă .gaz sau alți furnizori care măresc tariful după euro sau bunul plac ce putem face in privința tarifelor trebuie să le înghițim nesimțirea fiindcă nu există concurență sunt singurii furnizori și nu ne putem lipsi de ei.
Iar in cazul salubrizării nu-i puteți arunca la gunoi , decat dacă aveți altă posibilitate .
BEN46, utilizator
Nimic, Achitati, cred ca exista si o hotarare de consiliu local care reglementeaza pretul la gunoiul menajer. Nu achitati ramaneti cu un morman de gunoi. Mult succes.
gimida a scris:
Mentionez ca nu am primit nici o instiintare in prealabil in legatura cu modificarea de pret, este legal? Si daca nu este legal ce putem face?

Incercati cea mai simpla metoda: un telefon la firma de salubritate. Intrebati-i de ce apar alte tarife in facturi.
Apoi, va rog sa ne spuneti si noua raspunsul.

Daca au marit tariful cu toate ca tvaul a scazut, pretul benzinei a scazut, cautati alta firma si reziliati cu aceasta.
gimida a scris:

Mentionez ca nu am primit nici o instiintare in prealabil in legatura cu modificarea de pret, este legal? Si daca nu este legal ce putem face?
Vedeti ce scrie in contract referitor la modificarea tarifului.

Daca nu ma insel, prestatorii de salubritate obtin aprobarea maririi tarifului de la consiliul local, asa ca e posibil sa existe o HCL pe care sa nu o cunoasteti.
Dati telefon la firma si vedeti cum e treaba.