avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 939 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Modificare contract fara instiintare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Modificare contract fara instiintare

Buna ziua,
Sunt administrator la 2 asociatii de proprietari, iar in urma cu o saptamana am primit facturile de salubrizare pentru cele doua asociatii, dar cu suma de plata marita, fata de contractele incheiate anterior.
Mentionez ca nu am primit nici o instiintare in prealabil in legatura cu modificarea de pret, este legal? Si daca nu este legal ce putem face?
Cel mai recent răspuns: gimida , utilizator 13:33, 13 Octombrie 2016
Să luam de ex. tariful la apă .gaz sau alți furnizori care măresc tariful după euro sau bunul plac ce putem face in privința tarifelor trebuie să le înghițim nesimțirea fiindcă nu există concurență sunt singurii furnizori și nu ne putem lipsi de ei.
Iar in cazul salubrizării nu-i puteți arunca la gunoi , decat dacă aveți altă posibilitate .
Ultima modificare: Miercuri, 12 Octombrie 2016
BEN46, utilizator
Nimic, Achitati, cred ca exista si o hotarare de consiliu local care reglementeaza pretul la gunoiul menajer. Nu achitati ramaneti cu un morman de gunoi. Mult succes.
gimida a scris:
Mentionez ca nu am primit nici o instiintare in prealabil in legatura cu modificarea de pret, este legal? Si daca nu este legal ce putem face?

Incercati cea mai simpla metoda: un telefon la firma de salubritate. Intrebati-i de ce apar alte tarife in facturi.
Apoi, va rog sa ne spuneti si noua raspunsul.

Daca au marit tariful cu toate ca tvaul a scazut, pretul benzinei a scazut, cautati alta firma si reziliati cu aceasta.
gimida a scris:

.........
Mentionez ca nu am primit nici o instiintare in prealabil in legatura cu modificarea de pret, este legal? Si daca nu este legal ce putem face?
Vedeti ce scrie in contract referitor la modificarea tarifului.

Daca nu ma insel, prestatorii de salubritate obtin aprobarea maririi tarifului de la consiliul local, asa ca e posibil sa existe o HCL pe care sa nu o cunoasteti.
Dati telefon la firma si vedeti cum e treaba.

Alte discuții în legătură

Majorare taxa salubritate rain4est rain4est Am auzit de la cativa administratori ca firmele de salubrizare vin cu noi contracte ce cuprind sume majorate la ridicarea gunoiului menajer . V-ati confruntat ... (vezi toată discuția)
Monopol servicii de salubritate cu firma primariei in baza legi 101/2006 YonM YonM Locuiesc in com Dobroesti, Judetul Ilfov unde avem o asociatie de proprietari. Dupa 6 ani de contract cu firma Eocsal Serv Dobroesti detinuat de Primaria ... (vezi toată discuția)
Contestare contract de salubrizare(gunoi municipal) racu3949 racu3949 Buna . Detin un magazin mixt in loc MOLDOVA NOUA din 2007. Am contract de salubrizare (gunoi) cu o firma din localitate.pe termen de 10 ani .Cand am incheiat ... (vezi toată discuția)