Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere de stabilire pensie student- continut, acte ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere de stabilire pensie student- continut, acte necesare, instanta competenta

Buna seara , am 18 ani , sunt anul 1 la facultate .As dori sa fac o cerere ,pentru a il obliga pe tatal meu sa imi continue plata pensiei alimentare . Ma puteti ajuta ,oferindu-mi mai multe informati legate de cerere ? Cum o fac si ce scriu in ea ? unde trebuie depusa ?Multumesc!
Judecătoria de la domiciliul tau. Faci dovada ca esti studentă, ca nu ai venituri si te afli încă intr o stare de nevoie. Indici locul de munca al tatălui. Timbrezi cererea cu 20 lei taxa de timbru.
Buna seara,
Temeiul legal este art. 499 cod Civil
Obligaţia de întreţinere
(3) Părinţii sunt obligaţi să îl întreţină pe copilul devenit major, dacă se află în continuarea studiilor, până la terminarea acestora, dar fără a depăşi vârsta de 26 de ani.
Cererea se depune la Judecatoria pe raza careia domiciliati.
In cerere veti indica numele dumneavoastra si adresa,
Numele celui chemat sa va dea aceasta pensie si domiciliul,
Temeiul legal, veti indica faptul ca sunteti student la o facultate, cursuri de zi.
Veti depune si o adeverinta din acre sa reiasa ca suntei student.
Cererea va trebui sa raspunda cerintelor art. 194 Cod procedura civila
Cererea de chemare în judecată va cuprinde:
a) numele şi prenumele, domiciliul sau reşedinţa părţilor. De asemenea, cererea va cuprinde şi codul numeric personal. De asemenea, cererea va cuprinde, dacă este cazul, şi adresa electronică sau coordonatele care au fost indicate în acest scop de părţi, precum numărul de telefon, numărul de fax ori altele asemenea.
c) obiectul cererii (in cazul dumneavoastra Pensie de intretinere).
d) arătarea motivelor de fapt şi de drept pe care se întemeiază cererea;
e) arătarea dovezilor pe care se sprijină fiecare capăt de cerere. Când dovada se face prin înscrisuri, la fiecare exemplar al cererii se vor alătura copii de pe înscrisurile de care partea înţelege a se folosi în proces, copiile vor fi certificate de parte pentru conformitate cu originalul (scrieti pe fiecare copie "Conform cu originalul" si semnati).
f) semnătura pe cererea de chemare in judecata.

Sper sa reusiti sa o depuneti.
Acte necesare:
- taxa de timbru de 20 lei,
- adeverinta de la institutia de invatamant superior ale carei cursuri le urmati ( in original sau copie )
- copie CI reclamant,
- copie CI parat ( daca aveti ) sau indicati in actiune CNP ( daca il aveti ),
- copie hotararea de divort a parintilor,
- copie certificat de nastere,
Toate inscrisurile in copie se depun in dublu exemplar conformate cu originalul.
Actiunea se depune in dublu exemplar.
Indicati in actiune angajatorul si sediul acestuia in situatia in care tatal dvs.realizeaza venituri si solicitati stabilirea pensiei de intretinere in functie de venitul net lunar realizat,
In situatia in care tatal dvs. nu reallizeaza venituri solicitati stabilirea pensiei de intretinere raportata la venitul minim pe economie.
Daca sunteti singurul copil aflat in intretinerea tatalui, pensia poate fi stabilita in procent de maxim 25 % din venitul net realizat sau in functie de venitul minim pe economie dupa caz.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Adaptați modelul ăsta: [ link extern ]

Îl adaptați situației de fapt, în loc de «obligarea la majorarea pensiei», treceți «obligarea la plata pensiei de întreținere».
Dapix, utilizator