Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... lege pentru pers de 58 ani
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

lege pentru pers de 58 ani

Buna ziua,tatal meu are 58 ani, si 38 ani vechime.Zilele acestea l-au dat afara de la serviciu spunand ca postul pe care il ocupa el s-a desfintat.
Intrebare: Poate sa-l de-a afara tinand cont ca mai are un pic pana iese la pensie, exista lege care sa-l apere pana la 60 ani sa nu il de-a afara, a procedat correct patronul?
Multumesc!
Buna ziua,
Nu exista asemenea legi.
Poate sa caute un alt loc de munca sau sa solicite pensionarea anticipata.
Daca postul s-a desfiintat nu avea cum sa-l pastreze. Depinde si in ce era specializat tatal dumneavoastra.
Nu exista nici o obilgatie a patronului privind varsta salariatului concediat .
buna ziua - daca postul este desfiintat poate merge in somaj 1 an si apoi la pensie