avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... lege pentru pers de 58 ani
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

lege pentru pers de 58 ani

Buna ziua,tatal meu are 58 ani, si 38 ani vechime.Zilele acestea l-au dat afara de la serviciu spunand ca postul pe care il ocupa el s-a desfintat.
Intrebare: Poate sa-l de-a afara tinand cont ca mai are un pic pana iese la pensie, exista lege care sa-l apere pana la 60 ani sa nu il de-a afara, a procedat correct patronul?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: cornea_tatiana , utilizator 17:30, 14 Octombrie 2016
Buna ziua,
Nu exista asemenea legi.
Poate sa caute un alt loc de munca sau sa solicite pensionarea anticipata.
Daca postul s-a desfiintat nu avea cum sa-l pastreze. Depinde si in ce era specializat tatal dumneavoastra.
Nu exista nici o obilgatie a patronului privind varsta salariatului concediat .
buna ziua - daca postul este desfiintat poate merge in somaj 1 an si apoi la pensie

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am 56 de ani si 38 de ani vechime in munca. in ce conditii ma pot pensiona? Cristeac Cristeac Sunt sofer si se fac restructurari...Intrebarea mea este in ce conditii pot iesi la pensie tinand cont ca am varsta de 56 ani (nu cum am scris mai sus 55 - pe ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata luciacita luciacita Buna ziua, tatal meu are 41 de ani de munca, 58 de ani varsta.Cand ar putea iesi la pensie anticipat? Multumesc, Lucia Cita (vezi toată discuția)
Pensie anticipata mirunaa mirunaa Buna ziua, tatal meu este fortat prin desfiintarea postului sa se pensioneze anticipat, este nascut in noiembrie 1954 (60 de ani si 5 luni) si are 38 de ani ... (vezi toată discuția)